Z jednej strony każdy z nas wie, czym zajmuje się konkretny specjalista, z drugiej – zdarza nam się pomylić pewne pojęcia. Dziś przyjrzymy się bliżej trzem ekspertom: psychiatrom, psychologm i psychoterapeutom. Czym różni się ich praca i do kogo zgłosić się po pomoc? Sprawdź to razem z psychoterapeutą Tychy.
Psycholog
Psycholog wydaje dokumenty, zaświadczenia i orzeczenia – nie może jednak przepisać nam recepty na leki.
Psychoterapeuta Tychy
Psychoterapeuta to specjalista po zakończonych studiach podyplomowych lub trwającej 4 lata. szkole psychoterapii, Istnieje kilka szkół psychoterapii, w tym: Podejście behawioralno-poznawcze, psychodynamiczne, humanistyczno-egzystencjalne, systemowe czy egzystencjalne. Warto jednak podkreślić, że większość specjalistów opiera swoje działania na kilku kierunkach oraz bazuje na różnych koncepcjach. Poszczególne szkoły różnią się bowiem pomiędzy sobą różnymi aspektami, jak np. przebiegiem procesu terapii czy relacją między klientem a terapeutą.
Psychoterapeuta może – ale nie musi – być psychologiem. Forma pomocy, jaką oferuje psychoterapeuta, to przede wszystkim psychoterapia, której czas trwania uzależniony jest od indywidualnych potrzeb Klienta.
Psychiatra
Medycznej oceny naszego stanu psychicznego dokonuje lekarz ze specjalizacją z psychiatrii. To właśnie ten specjalista podczas indywidualnych konsultacji z pacjentem dokonuje rozpoznania objawów, stawia diagnozę oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, przepisuje odpowiednie leki. Kiedy warto się do niego wybrać? Radzi psychoterapeuta Tychy:
- doświadczasz długotrwałego spadku nastroju, czujesz się permanentnie zmęczony, nie odczuwasz satysfakcji, zmagasz się z lękiem lub gwałtownymi zmianami nastroju;
- masz myśli samobójcze;
- zaczynasz dostrzegać niepokojące zmiany, jak np. zaburzenia odżywiania czy snu.
Psychiatra nie prowadzi psychoterapii – może to robić tylko w momencie, gdy skończy ku temu specjalistyczne szkolenia.
Comments are closed.