Bądźmy w kontakcie! – ze sobą i emocjami

Metoda psychoterapii Gestalt pomaga nam zostać zauważonymi – uczy nas stawiać granice i komunikować, czego potrzebujemy. A dodatkowo pokazuje, że te potrzeby są tak samo ważne, bo my jesteśmy ważni.

Zdarzyło Ci się nie wiedzieć, co czujesz? Stawiać cudze potrzeby ponad własnymi? Ignorować to, czego pragniesz? Zabraniać dojść swoim emocjom do głosu? Psychoterapia Gestalt pomaga Ci odzyskać sprawczość – pozostać w kontakcie zarówno z innymi ludźmi, jak i z nami samymi.

Mechanizmy unikania kontaktu

Czy mówią Ci coś słowa: profleksja, projekcja i konfluencja? Jeśli nie – zdziwisz się, jak bardzo są Ci bliskie.
Niejednokrotnie zdarza nam się, że nie potrafimy sami podjąć decyzji, czego chcemy albo nie umiemy określić, co czujemy. W efekcie wolimy zrobić lub powiedzieć to, co wybiera druga osoba – to właśnie konfluencja, czyli forma „zlewania się” z innym człowiekiem. Próbujemy zaspokoić potrzeby innych, zapominając o swoich lub kompletnie je ignorując, co prowadzi do wielu nieporozumień – chociaż myślimy, że przecież robimy coś właściwego. Czujemy się niedocenieni, poirytowani i sfrustrowani – to z kolei profleksja. Bardzo bliska jest projekcji – w niej przypisujemy innym swoje własne emocje i odczucia, dzięki czemu nie musimy się z nimi identyfikować.

Dlaczego tak jest?

Często jesteśmy przekonani, że ważniejsze są potrzeby innych osób – dopiero dbając o nie, przekładając ich wartość ponad swoje własne, będziemy zauważani i doceniani. Prawda, że brzmi znajomo? Z pewnością możesz przywołać wiele sytuacji z przeszłości, kiedy Twoje potrzeby zostały zepchnięte na dalszy plan.
Zdarza się również tak, że nie rozumiemy lub nie znamy granic interpersonalnych, albo nie tolerujemy różnic, które zauważamy pomiędzy nami a innymi ludźmi. W dodatku nie określamy własnych potrzeb, nie koncentrując się na tym, co jest dla nas właściwie istotne.

Jak pomaga Gestalt?

Terapeuta i Klient wspólnie analizują wszystkie sytuacje: zarówno te (a właściwie – głównie), które dzieją się w gabinecie, a także poza nim. Klient poszukuje własnych, indywidualnych celów terapeutycznych. Z pomocą przychodzi zbudowanie bezpiecznej relacji z terapeutą, opartej na otwarciu i zaufaniu. Dzięki temu terapeuta może pokazywać sposoby, jak wyrażać potrzeby i swoje zdanie. Pacjent uczy się odmawiać, nazywać emocje i stawiać właściwe granice.

Terapia Gestalt pomaga w samoakceptacji, w poczuciu własnej wartości – a to wszystko sprowadza się do zrozumienia, że jesteśmy dobrzy, wystarczający. Możemy czuć i możemy chcieć.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress