Szacunek i miłość do ciała. Body positive i terapia Gestalt

Body positive – co to jest?

Hasło „body postive” coraz potężniej przebija się w mainstreamie i staje się coraz bardziej wyraźne w mediach społecznościowych. Nie jest już tylko pustym sloganem, ale zaczyna być widoczne w reklamach i społecznych akcjach. Co oznacza termin „body positive”?
Ciałopozytywność powstała już w 1996 roku dzięki psychoterapeutce Elizabeth Scott i producentki i pisarki Connie Sobczak, cierpiącej na zaburzenia odżywiania. Ten ruch jest niczym innym, jak propagowaniem miłości i szacunku do swojego ciała. Idea traktuje o pozbyciu się kompleksów, odrzuceniu społecznych standardów piękna, które te kompleksy mogą również powodować, dostrzeżeniu piękna w swoim ciele i pogodzeniu się z nim. Wszystko sprowadza się do samoakceptacji – a w tym pomaga terapia Gestalt.

Akceptacja ciała – od czego zacząć?

W każdej kulturze panują różnorodne standardy stereotypowego piękna, w dodatku stale ulegają zmianom – i mogą nieść za sobą tragiczne w skutkach konsekwencje dla osób, które świadomie lub mimo woli próbują dopasować się do obowiązującego aktualnie kanonu. Pierwszym krokiem do akceptacji jest zatem zrozumienie, że błędna jest pogoń za wymarzoną sylwetką, napędzana społecznym przymusem, a nie naszym własnym (na przykład zdrowotnym) pragnieniem. Chęć wpisania się w ramy pod społeczną presją może szybko stać się dla nas zgubne i wepchnąć nas, zamiast na wymarzoną drogę akceptacji i atencji społecznej, w sidła kompleksów, zaburzeń odżywiania i depresji.

Pokochaj swoje ciało

Poprzez pracę z ciałem w Gestalt uczymy się wyrażać swoje emocje i je odblokowywać, dzięki czemu poznajemy lepiej zarówno naszą sferę wewnętrzną (duchową), jak i fizyczną (cielesną). Obie te sfery są ze sobą nierozerwalnie połączone, rzutując na siebie wzajemnie. Nasze kompleksy potrafią hamować nasze emocjonalne potrzeby i odwrotnie – hamowanie naszych potrzeb może blokować całe nasze ciało.
Terapia Gestalt pomaga nam zaakceptować swoje ciało i nauczyć szacunku do niego. W końcu to dzięki ciału potrafimy robić te wszystkie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność: możemy uprawiać sport, realizować swoje pasje, zwiedzać świat i spełniać marzenia. Gestalt uczy nas zrozumieć siebie i poczuć wdzięczność do swojego ciała. Bo przecież mamy za co być mu wdzięczni!

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress