Problemy z motywacją? Psycholog Tychy radzi, co robić!

Zobowiązania się piętrzą, a ty nie masz ani siły, ani ochoty, żeby zabrać się za ich realizację? Brak motywacji do pracy to stan, który może dotknąć każdego z nas – i to w dowolnym momencie życia. Czym jednak jest motywacja, skąd się bierze i co robić w przypadku, gdy zaczyna nam sprawiać pewne problemy? Tego dowiesz się dzisiaj razem z psychologiem Tychy.

 

Czym jest motywacja? Odpowiada dobry psycholog Tychy

Motywacja określana jest jako gotowość do podjęcia określonych działań, które – z różnych względów – są dla nas szczególnie istotne. Co ciekawe, w psychologii nie funkcjonuje jedna definicja tego, czym rzeczywiście motywacja jest. W dużym uproszczeniu, możemy uznać, że jest to wzbudzanie energii, a następnie ukierunkowanie jej na określony cel, nad którym chcemy pracować. Motywację możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • Motywację zewnętrzną i wewnętrzną.Motywacja zewnętrzna polega na tym, że „motorem” do działania jest jakiś cel zewnętrzny, podczas gdy motywacja wewnętrzna to pewna chęć pozostająca w nas niezależnie od czynników zewnętrznych.
  • Motywację świadomą i nieświadomą. Motywacja świadoma to rodzaj motywacji, której jesteśmy świadomi, z kolei w tej określanej nieświadomą nie jesteśmy w stanie wskazać na pobudki naszego działania.
  • Motywację pozytywną i negatywną. Pozytywna, zwana czasem dodatnią, oznacza dążenie do osiągnięcia danego celu, z czym wiąże się np. system nagradzania. Motywacja negatywna opiera się z kolei na wprowadzeniu kar jako głównego czynnika motywującego.

 

Przyczyny kłopotów z motywacją

Niekiedy za brakiem motywacji stoi przemęczenie, a czasem jest to obawa przed nieznanym czy podjęciem ryzyka. Brak motywacji może być także jednym z symptomów świadczących o depresji. Niezależnie jednak od przyczyn braku motywacji, niezbędna będzie pomoc dobrego psychologa Tychy.

 

Terapia a brak motywacji

Brak Ci sił, czujesz się wewnętrznie hamowany, potrzebujesz impulsu do zmiany? Terapia to czas, kiedy możesz poszukać źródła problemu i skupić się na tym, co dla Ciebie istotne.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress