Nerwica natręctw – czy można ją leczyć?

Głośny swego czasu film „Dzień świra” wzbudził wiele komentarzy, a szereg jego scen dziś ma już status kultowych. Choć wiele osób kojarzy ten tytuł jako komedię, w rzeczywistości jest ona dramatem. Dla osób dotkniętych nerwicą natręctw powtarzające się myśli i działania przymusowe znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie – i to nawet wtedy, gdy są one dużo drobniejsze i nie aż tak częste, jak w przypadku wymienionego filmu.

Choć drobne natręctwa, w rodzaju kilkukrotnego sprawdzania wcześniej zamkniętych drzwi czy dłuższego mycia rąk patrząc z boku, wydają się dziwne, ale nieszkodliwe, w rzeczywistości potrafią być bardzo uciążliwe. Powodują stratę, dyskomfort psychiczny (są po prostu męczące), czy wstyd przed opinią osób, które zauważą natręctwa. Co gorsza, w niektórych przypadkach z czasem mogą zacząć się nasilać.

Leczenie natręctw – czy jest możliwe?

Okazuje się, że natręctwa można leczyć. Istnieją terapie, które mogą w tej sytuacji pomóc. Jakie? Głównie chodzi o terapię behawioralną i poznawczo-behawioralną. W cięższych przypadkach może być przydatna także terapia farmakologiczna. Tą ostatnią może ustalić psychiatra, te pierwsze można przeprowadzić z pomocą psychologa. Oczywiście czasami obie metody się łączy.

Psychoterapia i terapia behawioralna – dobre punkty wyjścia

Leczenie natręctw dobrze jest zacząć właśnie od psychoterapii i przejść do terapii behawioralnej. W ramach tej drugiej osobie z nerwicą natręctw zalecane są kolejne ćwiczenia, w wariancie terapii grupowej również odgrywanie scenek (tak zwanych dram). Z założenia mają one uczyć ignorowania natrętnych myśli.

Rolą, jaką powinien przy tym przyjąć dobry psycholog, jest takie stopniowanie bodźców, by z jednej strony nie przesadzić, z drugiej, aby w odpowiednim momencie zacząć podnosić stopień ekspozycji bodźca związanego z natręctwami. Co więcej, psycholog powinien też kontrolować, czy nie zachodzi potrzeba zmodyfikowania samych ćwiczeń w taki sposób, aby uzyskały większą efektywność.

W przypadku psychoterapii psycholog m.in. ustala, z jakimi bodźcami i przekonaniami wiążą się rzeczone natręctwa i na tej podstawie próbuje potwierdzić lub obalić owe przekonania.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress