Jak poradzić sobie w izolacji?

Obecna sytuacja jest dużym wzywaniem dla każdego z nas. Przyzwyczajeni do codziennej aktywności, musimy nagle ograniczyć i całkowicie zmienić swoje zwyczaje, w tym także te związane z wychodzeniem na zewnątrz. Jak sobie poradzić z izolacją, aby ta była dla nas psychicznie jak najmniej dotkliwa? Na te pytanie odpowie psycholog Tychy z gabinetu Moje Miejsce.

Daj sobie przestrzeń

Wokół możesz znaleźć setki rad odnoszących się do tego, że czas w izolacji warto spędzić na samorealizacji. I o ile w teorii brzmi to bez zarzutu – w końcu jesteśmy uziemieni w domu, więc nie rozpraszają nas żadne zewnętrze bodźce – to w praktyce takie założenia nie zawsze się sprawdzają. Ze względu na niestabilną sytuację możesz czuć się zły, podirytowany, zmęczony, senny, jednym słowem, absolutnie nie w humorze do nadrabiania kolejnych książek czy filmów, o planach rozwoju osobistego już nie wspominając. To właśnie dlatego warto w tym trudnym czasie nie wymagać od siebie zbyt wiele i być dla siebie wyrozumiałym.

Selekcjonuj informacje

Jesteś przyklejony do telefonu lub telewizji? Cały czas śledzisz wiadomości ze świata? Zbyt duża ilość negatywnych informacji sprawia, że już od samego rana czujemy się rozdrażnieni i poddenerwowani, co przekłada się na nasze późniejsze samopoczucie oraz produktywność. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim wprowadź pewne ograniczenia. Jeśli odczuwasz potrzebę czuwania nad obecną sytuacją, zaglądaj do sprawdzonych, rzetelnych źródeł dwa razy dziennie, bez nieustannego odświeżania strony. Zadbaj też o to, aby nie czytać wszystkich analiz, newsów i prognoz przed snem. Pamiętaj, że w selekcji informacji nie chodzi o błogą nieświadomość, a wybieranie optymalnej opcji, dzięki którym pozostaniesz poinformowany, ale nie będziesz się tak denerwował.

Poszukaj pomocy

Izolacja może wywoływać w ludziach różne uczucia, w tym powodować oraz zaostrzać stany depresyjne i lękowe. Jeśli czujesz się zaniepokojony, rozchwiany lub bezsilny, rozważ zwrócenie się po pomoc do specjalisty. Wiele gabinetów, w tym psycholog z gabinetu Moje Miejsce prowadzi spotkania w trybie zdalnym, dzięki czemu można przeprowadzić interwencję kryzysową w każdych warunkach.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress