Dobry psycholog a fobia szkolna

Fobia szkolna. Co to takiego?

Nagła niemoc akurat przed klasówką, a może ból głowy w dzień lekcji nielubianego nauczyciela? Każdy rodzic co najmniej raz spotkał się z sytuacją, kiedy jego pociecha z rozmysłem unikała szkoły. Zdarza się jednak, że takie sygnały świadczą o poważniejszym problemie – fobii szkolnej, której leczenie wymaga pomocy dobrego psychologa.

Objawy i przyczyny fobii szkolnej

Fobia szkolna to zaburzenie nerwicowe, dotykające 1-5% dzieci w wieku szkolnym, w tym częściej chłopców. Zmagające się z problemem dziecko odczuwa niekontrolowany lęk przed szkołą oraz wszelkimi sytuacjami z nią związanymi, który może objawiać się na wiele sposobów. Gorączka, wysypka, przyśpieszenie akcji serca, a nawet omdlenia – to tylko niektóre z symptomów. W rzeczywistości niepokojących sygnałów świadczących o zaburzeniu może być o wiele więcej. To, co jest jeszcze bardzo charakterystyczne przy tego rodzaju fobiach, to czas ich występowania. Dlaczego? Objawy ustępują w czasie wolnym od szkoły i przez weekend, a nasilają się w niedzielę wieczorem czy poniedziałek rano. Co może być źródłem problemu? Według specjalistów, fobia nie musi mieć konkretnej przyczyny, jednak istnieją pewne warunki sprzyjające jej rozwojowi, jak np.

  • Trudna sytuacja rodzinna dziecka
  • Problemy w kontaktach z rówieśnikami
  • Sytuacje stresowe jak np. zmiana szkoły
  • Kompleksy w stosunku do rówieśników.

Wizyta u dobrego psychologa

W przypadku fobii szkolnej bardzo ważne jest wsparcie rodziców oraz dobrego psychoterapeuty. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały u naszych pociech – nie zwlekajmy! Nieleczona fobia może bowiem w przyszłości prowadzić do wielu problemów, w tym rozwoju innych schorzeń, jak np. fobia pracy. To właśnie dlatego tak istotny jest wybór właściwego psychoterapeuty dla nastolatków, który wdroży odpowiedni system leczenia młodego pacjenta. Pamiętajmy, że forma pomocy musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb dziecka – wynika to ze specyfiki problemu. Zauważyłeś któryś z niepokojących objawów, a może dostrzegasz istotną zmianę w zachowaniu swojej pociechy? W Centrum psychoterapii Marta Leszko odnajdziesz niezbędną pomoc oraz wsparcie, dzięki którym uporasz się z wszelkimi trudnościami. Tutaj każdy pacjent może liczyć na swoją przestrzeń do rozmowy – także ci troche młodsi.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress