Pomoc psychologa zazwyczaj kojarzy się z wsparciem w trakcie poważnych i bardzo widocznych z zewnątrz problemów. Tymczasem bywa ona przydatna także w problemach mniej spektakularnych, nie zawsze intuicyjnie kojarzonych z tego rodzaju sytuacjami. W czym jeszcze może pomóc psycholog?
Fobia społeczna
W przypadku niektórych osób fobia społeczna może przypominać mocny introwertyzm. W rzeczywistości to typowo nerwicowe zaburzenie lękowe, które utrudniają relacje z innymi ludźmi. Najczęściej pojawia się wśród osób młodych, pomiędzy 17 a 30 rokiem życia, a więc w okresie, w którym relacje społeczne są istotne dla własnego rozwoju. Niestety, w przeciwieństwie do zwykłej nieśmiałości, czy właśnie introwertyzmu, fobia społeczne wiąże się również z objawami somatycznymi.
Fobię społeczną można leczyć dwoma metodami. Jedną jest psychoterapia, drugą: leczenie farmakologiczne. Jako że psychoterapia jest działaniem nieinwazyjnym, często warto rozpocząć właśnie od niej – i tu pomoże właśnie psycholog.
Brak motywacji w nauce i pracy
Ten problem wydaje się prosty. W praktyce potrafi mocno skomplikować życie. Narastający brak motywacji potrafi przerodzić się we wszechogarniającą niemoc. Z czasem może powodować coraz większe problemy i pozbawić wiary w sens własnych działań.
W takich sytuacjach psycholog jest w stanie udzielić sporej pomocy. Umiejętne wsparcie, ustalenie w trakcie rozmowy przyczyn zaistniałego stanu (czasem trudnych do odnalezienia), wreszcie prowadzenie terapii mającej na celu odzyskanie wiary we własne siły i przywrócenie motywacji do działania – to najważniejsze, w czym może pomóc w takiej sytuacji psycholog lub psychoterapeuta.
Dystymia
O problemie, jakim jest dystymia, pisałam poprzednim razem. Ze względu na różnice pomiędzy tym zaburzeniem, a „typową” depresją, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, co takiego dzieje się z nimi.
Psycholog jest w stanie pomóc w ustaleniu sytuacji oraz w ustaleniu, jak sobie z tą sytuacją radzić.
Możliwości jest wiele
To tylko niektóre z okoliczności, w których przydatne może być wsparcie psychologa. Możliwości jest znacznie więcej i dotyczą wielu aspektów życia – od radzenia sobie z zaburzeniami, przez motywowanie się, aż po mediacje pomiędzy skłóconymi członkami rodziny. Najważniejsze, by się w takich sytuacjach nie obawiać, a zwyczajnie pytać – naprawdę warto.
W Tychach wsparcie można uzyskać w:
Moje Miejsce – Marta Leszko
ul. Kościuszki 23, 43-100 Tychy
Comments are closed.