Czym jest i na czym polega Gestalt? Odpowiada psychoterapeuta Tychy

Wyróżniamy kilka nurtów psychologicznych, w tym np. psychoanalizę czy behawioryzm. Jednym z takich nurtów jest także szkoła psychologiczna Gestalt. Co konkretnie kryje się pod tym terminem, jakie są zasady psychoterapii i co można za jej pomocą osiągnąć? Wątpliwości rozwiewa Marta Leszko, doświadczony psychoterapeuta Tychy z gabinetu Moje Miejsce.

Założenia psychoterapii Gestalt. Wyjaśnia psychoterapeuta Tychy

Według szkoły psychoterapii Gestalt, ludzie stanowią spójną całość (zbiór figur) i dysponują wszystkim, co niezbędne, aby się rozwijać. Niestety, czasem może dojść do zakłócenia tego stanu – i wtedy potrzebna jest pomoc odpowiedniego psychoterapeuty ( Tychy, Katowice – w tych miejscach na pewno znajdziemy pomoc).
Co ważne, podczas spotkań z terapeutą uwaga skierowana jest na „tu i teraz” . Jest to dla tego nurtu bardzo ważny termin – w Gestalt panuje bowiem przekonanie, że jedną z ważniejszych kwestii jest pełne doświadczanie obecnej chwili.

Zasady terapii Gestalt

Jedną z podstaw prowadzenia psychoterapii jest kontakt. Specjaliści pracujący w nurcie Gestalt stawiają na bezpośrednie, szczere interakcje, w których słowo „pacjent” zasępiono określeniem „klient”. Ta zmiana, z pozoru niewielka, ma jednak ważne zadanie – mianowicie podkreśla charakter relacji, gdzie bazą do działania jest partnerstwo.
Podczas psychoterapii Gestalt jest miejsce i na swobodną ekspresję oraz pracę emocjami, jak i pytania takie jak „dlaczego?” oraz „jak?”.
Warto przy tym zaznaczyć, że psychoterapia Gestalt to, jak każda terapia, dość trudna droga do pokonania. Podczas pracy z psychoterapeutą ( Tychy, Katowice, Śląsk) często mierzymy się bowiem z nawracającymi, uciążliwymi trudnościami. Konfrontacja z tymi uczuciami i refleksjami wymaga od nas odwagi oraz zaangażowania w cały proces, i to często przez długi okres – nawet do kilku lat. Rezultat naszej pracy wynagradza jednak każdy podjęty trud.

Cele terapii Gestalt

Cele, jakie osiągamy dzięki psychoterapii, to m.in. :
• Rozwój osobowości;
• Pogłębienie wiedzy na temat nas samych – w tym aspekcie skupiamy się na odkryciu autentycznych potrzeb i emocji;
• Zamknięcie nierozwiązanych, meczących nas spraw oraz tych, które do tej pory pozostawały nieuświadomione;
• Nauka bycia tu i teraz.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress