Kiedy nastolatek przechodzi trudny czas.

Kiedy nastolatek przechodzi trudny czas. Psychoterapeuta dla młodzieży.

Choć dzieciństwo postrzegane jest jako okres beztroski, w rzeczywistości to niezmiernie ważny etap rzutujący na całe przyszłe życie. Często zapominamy również, że nastolatki mogą wówczas borykać się z problemami, które je przerastają i odbierają młodzieńczą radość. Jesteś zaniepokojony samopoczuciem swojego syna lub córki? Oto kilka sygnałów, kiedy warto zwrócić się po pomoc do dobrego psychoterapeuty dla młodzieży – w tym także do Centrum psychoterapii w Tychach.

Twoje dziecko ma problemy w szkole

Gimnazjum, liceum… problemy z nauką czy rówieśnikami mogą pojawić się na każdym etapie edukacji. Czasem trudności są tylko chwilowe i mijają po jakimś czasie, ale może zdarzyć się również, że przeradzają się w coś poważniejszego. Wtedy ważna jest szybka reakcja rodzica, który zaproponuje wizytę u psychologa dla młodzieży. Co dają takie odwiedziny? Specjalista pomoże zlokalizować źródło problemów, a także wdroży skuteczną formę pomocy, dostosowaną do aktualnych potrzeb nastolatka.

Twoje dziecko nie chce rozmawiać

Trwałe obniżki nastroju u młodocianych to zawsze niepokojący sygnał. Jeśli więc zauważysz, że otwarte dotychczas dziecko zaczyna unikać kontaktu lub stało się wycofane czy lękliwe – nie zwlekaj! To może być symptom poważniejszych problemów, z którymi nastolatek nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. Pamiętajmy jednak, że powodów takiego zachowania może być wiele – od gorszych ocen, przez chwilową niemoc, aż po skomplikowane trudności. Rolą rodzica jest w tym momencie szczera rozmowa oraz odpowiednia reakcja na problem, a w przypadku, gdy nie uda się tego dokonać – zgłoszenie się po pomoc do psychologa. Warto przyjrzeć się także okolicznościom takiej zmiany. Bo choć transformacja z radosnego młodzieńca w wyciszonego nastolatka może nieco zszokować, to jest ona naturalnym etapem dorastania. Niezależnie jednak od sytuacji, nie zaszkodzi zachować rodzicielską czujność.

Twoje dziecko jest agresywne

Nagłe wybuchy złości czy ataki agresji mogą świadczyć o wielu różnych trudnościach. Czasem młodzież nie potrafi poradzić sobie z nowymi sytuacjami, stąd tak skrajne zachowanie – jest ono jednak naturalną częścią procesu dorastania. Może się również zdarzyć, że agresja naszego dziecka zacznie wymykać się spod kontroli. To wówczas sygnał, aby zasięgnąć porady psychoterapeuty dla młodzieży, który dotrze do źródła problemu oraz pomoże zapanować nad atakami. Pomoc psychologa w tym zakresie rodzic otrzyma m.in. w Tychach, w Centrum Psychoterapii Marta Leszko.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress