Życie po rozstaniu. Otwórz się na nowe razem z terapeutą Tychy

Czasem jest trudne i niezwykle bolesne, innym razem przypomina zrzucenie ciężaru uniemożliwiającego codzienne funkcjonowanie. Choć każde rozstanie jest inne, to zawsze jest to początek czegoś nowego. Jak odnaleźć się w odmienionej rzeczywistości? Odpowiada terapeuta Tychy.

 

Rozstanie – co dalej?

Koniec relacji wymaga okresu żałoby. Przebiega ona zazwyczaj w pięciu etapach, gdzie każdy z kolejnych momentów „przybliża” nas do pogodzenia się z nową sytuacją. Na samym początku jest zaprzeczenie – to czas, kiedy negujemy to, co się wydarzyło i mamy wrażenie, jakby to wszystko w ogóle nas nie dotyczyło. W końcu byliśmy szczęśliwą, zgodną parą, jak mogliśmy się rozstać? Po okresie niedowierzania przychodzi gniew, a targające nami emocje mogą wówczas przybrać naprawdę wysoką temperaturę. Ta faza może ( ale nie musi) przeplatać się z kolejnym etapem, jakim jest „targowanie się”, polegające na poszukiwaniu kontaktu z dawnym partnerem, a nawet próbach powrotu do relacji. Po tym czasie często przychodzi depresja – dominują wtedy uczucia smutku i beznadziei, wydaje nam się też, że już nic więcej się nie ułoży. To niebezpieczny moment, w którym czujemy się bardzo rozchwiani.
Na samym końcu tej trudnej drogi czeka akceptacja i gotowość na rozpoczęcie nowego, ekscytującego rozdziału w życiu.

 

Terapeuta Tychy radzi: powoli gódź się z sytuacją

Masz prawo, żeby czuć złość, smutek i rozczarowanie. Rozstanie z kimś bliskim to trudny moment, kiedy targają nami różne uczucia, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby otaczać się w tym czasie osobami okazującymi nam pełne wsparcie oraz zrozumienie. Otwórzmy się więc na innych i skupmy na dobrych relacjach, to też dobry moment, aby odkurzyć stare przyjaźnie i w pełni zadbać o te, które już mamy. Warto też znaleźć coś, co da nam przyjemność i pozwoli choć na chwile oderwać się od niełatwych przeżyć. Może wspólny weekend z przyjaciółmi, gdzieś z dala od cywilizacji? Albo lekcje gotowania, z którymi jakoś nigdy nie było nam po drodze? Nie zaszkodzi spróbować!

Czasem rozstanie nie przebiega tak, jak powinno. Zdarza się też, że nie możemy wyjść z początkowych faz rozpaczy i zamiast dryfować w kierunku akceptacji, jedynie zatracamy się w smutku. To moment, w którym warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty Tychy.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress