Wystąpienia publiczne? Tylko nie to! Opanowanie stresu okiem psychologa

Szykuje się wystąpienie publiczne, a Tobie na samą myśl o wyjściu przed publiczność drżą ręce i brakuje oddechu? Spokojnie! Odczuwanie tremy to naturalny odruch niemal każdej osoby, która zabiera głos podczas prezentacji. Kiedy jednak zwykły stres przed wystąpieniami zmienia się w paraliżujący strach uniemożliwiający pracę, warto pomyśleć o pomocy psychologa.
 

Sposoby psychologa na stres przed wystąpieniami

Wydaje się, że to nic trudnego – wyjść i opowiedzieć o czymś przed widownią. Tymczasem naukowcy szacują, że aż 75% społeczeństwa zmaga się z lękiem przed wystąpieniami publicznymi, z czego duża grupa deklaruje także mocny stres oraz ataki paniki. Na całe szczęście istnieje kilka ćwiczeń i sposobów, które pomagają opanować ten rodzaj leku. Oto najlepsze z nich okiem psychologa Tychy:

  • Oddech. Stań w lekkim rozkroku i weź kilka spokojnych, głębszych oddechów. Od razu lepiej, prawda?
    Prezencja. Wiele osób bojących się wystąpień publicznych deklaruje, że czuje się pewniej, gdy wykona staranny makijaż czy dobierze odpowiedni ubiór.
  • Postawa. Przed prezentacją zrób kilka prostych ćwiczeń, nie zaszkodzi też się porozciągać.
  • Przygotowanie. Spontaniczne występy lepiej zostawić bardziej wprawionym mówcom. Jeśli borykasz się ze stresem związanym z publicznym występowaniem, dobrze się przygotuj: opanuj pamięciowo materiał oraz kilkakrotnie go przećwicz.

Co jednak w sytuacji, kiedy sposoby na odstresowanie się przed wystąpieniem publicznym nie działają? Wówczas może być potrzebna pomoc psychologa Tychy. O tym, dlaczego jest to ważne, przeczytasz poniżej.
 

Psycholog – kiedy może nam pomóc?

Wystąpienia publiczne nie ograniczają się jedynie do pracy czy uczelni. W naszym życiu codziennie przecież prezentujemy się przed mniejszą lub większą publicznością – w sklepie, w komunikacji miejskiej, podczas rozmowy z nieznajomym. To właśnie z tego powodu warto rozważyć rozpracowanie problemu wspólnie ze specjalistą, np. psychologiem Tychy. Znajdziemy go w Gabinecie Moje Miejsce – Marta Leszko to wykwalifikowana psychoterapeutka, dla której Twoja sprawa jest zawsze priorytetem.
Masz duży problem z wystąpieniami publicznymi, ale ciągle wahasz się, czy skorzystać z pomocy? Oto, co jeszcze zyskujesz dzięki opanowaniu paraliżującego stresu z pomocą psychoterapii Katowice:

  • Wzrost pewności siebie – w pracy i w życiu osobistym,
  • Lepsza komunikacja z otoczeniem,
  • Twój komfort pracy zmienia się na plus!

 

Dobre wystąpienie – o czym pamiętać?

Nad stresem podczas wystąpień już pracujesz, to teraz pora dowiedzieć się, jak powinien zachowywać się i komunikować dobry mówca. Oto kilka najważniejszych kwestii, o których nie możesz zapomnieć podczas swojego przemówienia:

  • Kontakt wzrokowy. Rozmówcy, którzy nie patrzą w oczy, instynktownie odbierani są przez nas jako osoby nerwowe, czasem nawet nieuczciwe. Z tego powodu podczas swojego przemówienia spokojnie „omiataj” wzrokiem widownię – dzięki temu zbudujesz z nią więź.
  • Dłonie. Obawiasz się, że publiczność dostrzeże Twoje drżące dłonie? Podczas wystąpienia trzymaj w nich niewielki przedmiot – nie powinien Cię on jednak zasłaniać ani odciągać uwagę widzów od tematu prezentacji.
  • Ćwiczenia. Kilkakrotnie przećwicz swoje wystąpienie – w końcu trening czyni mistrza!

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress