Wypalenie zawodowe – jak je rozpoznać?

Coraz większe znużenie obowiązkami w pracy przy jednoczesnym zmęczeniu po wyjściu z niej i niemożność zregenerowania sił można zrzucać na wiele okoliczności, włącznie z „taką pogodą”. W praktyce może to być jednak część objawów wypalenia zawodowego – a to dość poważna sprawa.

Wypalenie zawodowe – przyczyny

Przyczyny wypalenia zawodowego upatrywane są w stresie i przepracowaniu. Przy czym może mieć to związek zarówno z praca zbyt intensywną i połączoną z nadmiernym naciskiem na wyniki, jak i ze zbyt wieloma nadgodzinami, co przekłada się na zaburzenie życia prywatnego.

Co składa się na wypalenie zawodowe?

Syndromów związanych z wypaleniem zawodowym jest kilka, z czego najbardziej wyraźne jest ogromne wyczerpanie nie tylko psychiczne, ale i emocjonalne. Osoby dotknięte syndromem wypalenia często przestają sobie radzić z wymaganiami, jakie stawiają przed nimi przełożeni. Co więcej, zmęczenie psychiczne może przełożyć się także na subiektywne wrażenie zmęczenia fizycznego (nawet w przypadku prac czysto biurowych) i kompletnego braku energii do robienia czegokolwiek.

Równolegle z poczuciem zmęczenia pojawia się wrażenie bezsensowności wykonywanych czynności związanych z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Co gorsza, samoocena wykonywanych czynności służbowych jest coraz niższa – i to bez względu na faktyczne efekty.

Wypalenie zawodowe ma jeszcze jeden bardzo charakterystyczny objaw, jakim jest narastające poczucie bezosobowości i spadająca empatia wobec innych osób.

Wypalenie zawodowe i jego skutki poza pracą

Niestety, na powyższych symptomach, skutki wypalenia zawodowego się nie kończą. Często osoby dotknięte tą przypadłością stają się drażliwe, co przekłada się na ich relacje z osobami najbliższymi. Równolegle ciągłe zmęczenie przekłada się na rzadsze kontakty społeczne. Czasem pojawia się tez bezsenność (lub przeciwnie – nadmierna senność), czy bóle głowy o podłożu psychicznym.

Czasem problem idzie znacznie dalej i pojawiają się objawy depresji, a w skrajnych przypadkach nawet myśli samobójcze.

Wypalenie zawodowe i jego leczenie

Jeśli wypalenie zawodowe dopiero się rozwija, często można je przerwać poprzez krótszy lub dłuższy urlop, w trakcie którego można odpocząć. Jeżeli jednak jest ono poważne, warto udać się na terapię indywidualną do psychologa lub psychoterapeuty.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress