Wypalenie zawodowe. Objawy, przyczyny, sposoby – psycholog Tychy

Do jednych przychodzi po cichu, znienacka, u innych rozwija się przez lata. Wypalenie zawodowe, nazywane jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, może dotknąć każdego, nawet najbardziej zaangażowanego pracownika. Jak rozpoznać wypalenie zawodowe i kto jest na nie szczególnie narażony? Sprawdź to razem z psychologiem Tychy.

Wypalenie zawodowe – czym jest?

Wypalenie zawodowe to stan psychofizycznego wyczerpania organizmu, który pojawia się, kiedy pracownik narażony jest na długotrwały stres. Eksperci podkreślają jednak, że to nie jedyny poziom, na jakim można rozpatrywać proces wypalenia zawodowego. Powodem wystąpienia wypalenia jest również poczucie braku dopasowania jednostki do oczekiwań społecznych, kiedy obserwując innych, dochodzimy do wniosku, że tkwimy w miejscu, podczas gdy w rzeczywistości stać nas na więcej. Wypalenie zawodowe często pojawia się także w sytuacji, kiedy oczekiwania wobec kariery zawodowej, a aktualnej sytuacji życiowej są dość rozbieżne- co z kolei prowadzić może do zniechęcenia czy apatii.

Objawy wypalenia zawodowego – psycholog Tychy

Według psycholog Christiny Maslach, wypalenie zawodowe przebiega najczęściej w 3 etapach. Pierwszym, alarmującym sygnałem jest emocjonalne wyczerpanie, następny jest cynizm i depersonalizacja (m.in. utrata wrażliwości wobec innych) oraz obniżenie oceny własnych dokonań (poczucie marnowania sił). Kolejne z objawów to:

  • Zmniejszenie aktywności w pracy,
  • Niechęć, wycofanie wobec innych współpracowników,
  • Problemy z kreatywnością w pracy i poczucie wyeksploatowania zawodowego,
  • Pogorszenie kontaktów zarówno z pracownikami, jak i z przyjaciółmi czy członkami rodziny,
  • Problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia snu, problemy na tle chorób serca czy układu trawiennego.

Kogo dotyczy wypalenie zawodowe?

Choć termin ten kojarzy nam się pracownikami z wieloletnim stażem, to w rzeczywistości wypalenie może dotknąć każdego – niezależnie od wieku oraz wykonywanego zawodu. To, co jest szczególnie zatrważające, to fakt, że z problemem tego kalibru borykają się coraz młodsze osoby, nawet 20-latkowie. Kto jeszcze jest szczególnie narażony na wystąpienie wypalenia zawodowego?

  • Pracownicy borykający się z ciągłym stresem emocjonalnym i zawodowym,
  • Osoby pracujące w sektorach związanych z niesieniem pomocy i wsparcia,
  • Pracownicy wyróżniający się dużą ambicją, którym zależy na rozwoju kariery, w związku z czym pracują dużo, często mocno zaniedbując swoje potrzeby i samopoczucie,
  • Osoby wrażliwe, o niskim poczuciu własnej wartości, które postrzegają sytuacje pracy w kategoriach zagrożenia.

Zgłoś się po pomoc do psychologa Tychy

Lekceważone wypalenie zawodowe może z czasem rzucić cień na inne, życiowe aktywności. Walkę z nim warto więc rozpocząć jak tylko zauważymy pierwsze, niepokojące sygnały. Czujesz, że coraz gorzej radzisz sobie na swoim stanowisku? Jeśli tak, porozmawiaj z szefem czy project managerem – może jest jakaś szansa, aby wybrać się na dłuższy urlop lub bardziej rozdzielić obowiązki? Nieocenione okaże się również wsparcie psychologa Tychy, który pomoże na nowo odnaleźć się w pracowniczej rzeczywistości.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress