Uzależnienie od social media. Zaloguj się do życia razem z psychologiem Tychy

Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Istnieje jednak cienka granica pomiędzy czerpaniem z nich tego, co najlepsze, a całkowitym zatraceniem się w wirtualnym świecie. Co zrobić, gdy zrobimy o krok za daleko? O tym, jak wyswobodzić się z wirtualnych pasów opowiada psycholog Tychy z gabinetu Moje Miejsce.

 

Uzależnienie od social media – jak się zaczyna?

Media społecznościowe potrafią być świetnym narzędziem pełnym inspiracji. Niestety, mogą też okazać się obciążaniem – pochłaniają bowiem sporo czasu oraz kreują szkodliwe modele zachowań czy nierealne kanony piękna. Używamy ich w pracy, w domu, do sprawdzenia informacji oraz komunikacji z innymi – przez co bardzo ciężko zauważyć moment, kiedy pojawia się prawdziwy problem. Oto kilka alarmujących symptomów świadczących o uzależnieniu:

  • Sprawdzanie telefonu zaraz po przebudzeniu,
  • Brak dostępu do mediów społecznościowych wywołuje rozdrażnienie, frustrację, niepokój,
  • Wielokrotne czytanie lub oglądanie tych samych treści na Facebooku, Twitterze, Instagramie,
  • Izolowanie się od innych na rzecz spędzania czasu w mediach społecznościowych,
  • Poczucie „tracenia czasu” podczas przeglądania mediów społecznościowych,
  • Wrażenie, że prawdziwe życie „dzieje się” w social mediach: na Instagramie i Facebooku,
  • Brak odpowiednio dużej ilości polubień generuje złość, smutek, rozczarowanie.

 

Psycholog Tychy radzi – jak walczyć z uzależnieniem?

Specjaliści są jednogłośni – zdrowe korzystanie z social media wiążę się z wewnętrzną dyscypliną. Zamiast więc spędzać godziny na przeglądaniu treści, działajmy według ściśle określonych zasad: nie sprawdzajmy informacji w każdej wolnej chwili ani nie używajmy smartfona przed snem. Ograniczmy także swoją aktywność w tym obszarze – najlepiej do niezbędnego minimum.

Uzależnienie od mediów społecznościowych staje się coraz bardziej powszechne, szczególnie wśród młodych osób. Jeśli u siebie lub swoich bliskich zauważysz podobne objawy, nie zwlekaj i zgłoś się po pomoc do specjalisty, np. psychologa Tychy z gabinetu Moje Miejsce. To, co bowiem wydaje się jedynie niewinnym nawykiem, z czasem może przerodzić się w prawdziwego złodzieja czasu i… życia.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress