Uwaga, manipulacja! Jak chronić się przed manipulantem?

Czasem działa niecelowo, innym razem z premedytacją wywiera wpływ na ludzi, tak, aby ci nieświadomie realizowali jego osobiste założenia. Manipulant to osoba, którą możemy spotkać na różnych etapach swojego życia. Jak się bronić przed taką relacją? Sprawdź to razem z dobrym psychologiem Tychy.

Manipulacja okiem psychologa Tychy. Jak się przed nią bronić?

Każdemu z nas zdarza się stosować niegroźne techniki manipulacyjne. Jak jednak rozpoznać, czy mamy do czynienia z osobą nieświadomą szkodliwości swojego działania, czy z wyrafinowanym manipulantem, nastawionym na konkretne cele? Pamiętajmy, że prawdziwego manipulanta zdradzają intencje, które są zawsze nieczyste, a także systematyczność stosowanych wobec ludzi zachowań.

1. Bądź czujny i obserwuj swoje reakcje. Czasami jesteśmy zatraceni w danej relacji tak bardzo, że lekceważymy zdrowy rozsądek i wszelkie sygnały ostrzegawcze. W takich momentach warto się na moment zatrzymać, wsłuchać w siebie i zaufać swojej intuicji- która w kwestii tego, czy coś jest dla nas dobre, czy złe, wyjątkowo rzadko się myli.

2. Poznaj techniki, którymi posługuje się manipulant. Manipulanci wykorzystują różne metody i sposoby, dzięki którym doprowadzają do zaburzenia postrzegania rzeczywistości u ofiary. Warto poczytać i porozmawiać na temat technik manipulacyjnych, dzięki czemu łatwiej zorientujesz się, kiedy ktoś spróbuje wpływać na Twoje relacje czy wywołać poczucie winy.

3. Zachowuj obciążające „dowody” – maile, SMS-y, zapisuj słowa, które padły. Manipulant dąży do zdyskredytowania swojej ofiary, m.in. przy użyciu metody zwanej gaslightingiem, Jest to technika manipulacyjna polegająca na dezawuowaniu pamięci ofiary, np. poprzez twierdzenia typu „nie pamiętasz tego, w rzeczywistości było inaczej” czy „wyobraziłeś to sobie”. Celem manipulatora jest przekonanie swojej ofiary, że to, co odczuwa, jest nierzeczywiste, fałszywe i nieodpowiednie.

Padłeś ofiarą manipulanta? Takie zdarzenie może negatywnie odbić się na całym życiu i znacząco podburzyć nie tylko nasze poczucie wartości, ale i zaufanie do innych osób. Jeśli czujesz, że potrzebujesz rozmowy i przepracowania tych emocji, nie wahaj się prosić o pomoc psychoterapeuty Tychy z gabinetu Moje Miejsce, który na nowo pomoże Ci odnaleźć się w relacjach i kontaktach z innymi.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress