Toksyczna relacja. Uwolnij się od niej z Psychoterapeutą Tychy

Niekiedy tkwimy w niej latami, niezdolni do podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Innym razem podświadomie czujemy, że coś jest nie tak, jednak nie dopuszczamy do siebie myśli o rzeczywistej sytuacji. Toksyczna relacja, bo to o niej właśnie mowa, oplata nas niczym sieć. Dziś razem z Psychoterapeutą Tychy z gabinetu Moje Miejsce dowiesz się, jak rozpoznać taki związek – i co robić dalej.

 

Toksyczna relacja – czyli jaka?

W każdym związku, nawet tym najbardziej zgodnym, zdarzają się nieporozumienia i chwile kryzysu. Fundamentem takiej relacji jest jednak wzajemny szacunek i miłość, przez co wszelkie konflikty czy powiedziane w emocjach słowa zostają właściwie przepracowane. Z kolei w toksycznej relacji podstawą związku jest szkodliwy mechanizm działania, zazwyczaj znacznie ograniczający jedną ze stron. Psychologowie wyróżniają wiele alarmujących zachowań, choć podkreślają, że te w dużej mierze zależą od toksycznego partnera. Oto kilka sygnałów, które powinny wzbudzić nasz niepokój:

  • Chorobliwa zazdrość;
  • Próby odizolowania partnera od rodziny oraz przyjaciół;
  • Nieustanne wzbudzanie w partnerze poczucia winy;
  • Umniejszanie sukcesów i lekceważenie potrzeb partnera;
  • Manipulacja i potrzeba ciągłej kontroli;
  • Stosowanie przemocy emocjonalnej.

 

Jak uwolnić się z toksycznej relacji?

Zerwanie więzów toksycznej, szkodliwej relacji jest złożone i czasochłonne. Aby w ogóle stało się możliwe, potrzebna jest świadomość – że to, co dzieje się wokół nas, jest krzywdzące, nieprawidłowe oraz bolesne. Dopiero takie postawienie sprawy pozwala przejść do dalszych etapów uwalniania się z toksycznej relacji. Przyznanie się, że Twój związek był trudny i wyniszczający sprawia Ci trudność oraz generuje tysiąc myśli na minutę? Specjaliści przyznają, że choć często jest to najcięższy moment, to jest to jednocześnie pierwszy krok do rozstania, a w rezultacie – do szczęścia.

Drugi etap kończenia toksycznej relacji to pogodzenie się z sytuacją. Możemy wówczas płakać, dzięki czemu wyrzucimy z siebie wszystkie negatywne emocje, a także pozwolić sobie na słabość.

Na każdym z tych etapów ważne jest wsparcie bliskich. Niezbędną w takich momentach pomoc można uzyskać także u psychoterapeuty Tychy, który pomoże przepracować wszystkie drzemiące w nas emocje.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress