Czym jest terapia Gestalt?


Podróż wewnątrz siebie. Czym jest terapia Gestalt?

Rozmowa z psychologiem pozwala rozwiązać problemy oraz narastające trudności. W zależności jednak od wykazywanych potrzeb, psychoterapeuta może zaproponować jedną z wielu terapii, która będzie stanowić dla nas jak najlepszą formę wsparcia. Jednym z najintensywniej rozwijających się nurtów psychoterapeutycznych jest właśnie terapia Gestalt. Na czym ona dokładnie polega?

Założenia terapii

Psychoterapia Gestalt powstała pod koniec lat 40-tych w Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej głównych celów jest osiągnięcie niezależności, w tym przypadku rozumianej jako odpowiedzialność i podejmowanie samodzielnych decyzji, oraz pokonywanie wewnętrznych barier ograniczających rozwój jednostki. Co sprawia, że jest to forma inna niż wszystkie? W przeciwieństwie do pozostałych psychoterapii, Gestalt bazuje na dużej elastyczności i wzajemnym zaufaniu, będącym podstawą do efektywnego działania na wszystkich płaszczyznach. Czas trwania psychoterapii Gestalt uzależniony jest od indywidualnych potrzeb pacjenta i może być przeprowadzony zarówno w trybie terapii indywidualnej, jak i grupowej.

Dla kogo?

Działasz według utartych schematów, a może czujesz, że coś wewnątrz cię blokuje? Terapia Gestalt przeznaczona jest zarówno dla osób borykających się z dolegliwościami takimi jak fobie, problemy emocjonalne czy stany depresyjne, jak i tych dążących do nieustannego samorozwoju. Tłumaczenie przytrafiających się nam trudności zastąpiono tutaj dociekaniem, jak je obejść – stąd tak ważna w psychoterapii Gestalt jest praca nad sobą i wrażliwość na otoczenie, dzięki którym zamiast biernym obserwatorem, stajemy się pełnoprawnym uczestnikiem życia.

Jak przebiega terapia?

To, co stanowi fundament Gestalt, zawiera się w prostych słowach: TU i TERAZ. Oznacza to, że terapia umożliwia nam poznanie siebie. Powoduje rezygnację z powielania szkodliwych stereotypów czy mechanizmów zewnętrznych. Gestalt w rezultacie pozwala na ściągnięcie maski stworzonej z ograniczeń – aby jednak tak się stało, niezbędna jest oparta na wzajemnym zaufaniu i braku lęku przed oceną relacja pomiędzy pacjentem, a psychoterapeutą. To, co jeszcze wyróżnia ten typ psychoterapii, to brak sztywnych, ograniczających ram. To właśnie te wyjątkowe połączenie założeń sprawia, że terapia Gestalt nie tyle otwiera drzwi do przywrócenia poczucia odpowiedzialności. Prowadzi do konkretnych, świadomych zmian życiowych.

Powrót do strony głównej

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress