W dzisiejszych czasach trudno nam odpocząć, zwolnić i po prostu się wyciszyć. Pobyć ze sobą, by móc poznać swoje własne emocje. Nagle okazuje się, że wiemy wiele o współpracownikach i o przełożonym – a o sobie coraz mniej.
W ciągłym biegu, pogoni za awansem, sukcesami zawodowymi, próbujemy połączyć pracę z satysfakcjonującym życiem prywatnym. Zdążyć do deadline’u, zadzwonić do rodziny, spotkać z przyjaciółmi, spędzić czas z partnerem. Nasze życie jest nieustannym lawirowaniem pomiędzy tymi wszystkimi aspektami, co powoduje coraz wyższy poziom stresu, lęku i zdenerwowania.
Jak w tym wszystkim znaleźć moment, żeby poznać siebie? Jak żyć ze sobą w zgodzie, stawiać granice? Jak się polubić, jak zrozumieć, jak nauczyć wyrażać emocje, które się w nas kotłują?
Psychoterapia Gestalt – czym jest?
Aleksandrowi Lowenowi zawdzięczamy analizę bioenergoterapeutyczną. To metoda psychoterapii zakładająca, że ludzkie ciało jest odbiciem jego wewnętrznych konfliktów. Według tej teorii nasze kłopoty w dorosłym życiu wynikają z tłumienia i wypierania emocji we wcześniejszych okresach życia, co blokady w przepływie energii w naszym ciele.
Z tych podstawowych założeń wywodzi się właśnie terapia Gestalt, której autorem jest Fritz Perls. Jego zdaniem, głównych źródeł naszych problemów możemy doszukiwać się w potrzebach, które mieliśmy w dzieciństwie, a które nie były zaspokojone. Nie pamiętamy naszych najwcześniejszych doświadczeń z czasów, kiedy jeszcze nie potrafiliśmy chodzić i mówić, ale nasze ciało – owszem.
Wyuczone niegdyś zachowana, oparte na niewyrażanych uczuciach i potrzebach, posiadamy do dzisiaj. Ujawniają się w płytkim oddechu, napięciach i sztywnieniu mięśni – dla psychoterapeuty to sygnały, że tłumimy emocje i nie potrafimy ich prawidłowo wyrazić.
Te zachowania kiedyś pomagały nam przetrwać, dziś – przeszkadzają, zamiast chronić. Blokują naszą spontaniczność, swobodę w wyrażaniu emocji, a tym samym: w wyrażaniu samych siebie.
Na czym polega psychoterapia Gestalt?
Przede wszystkim – na dialogu między terapeutą i Klientem. Najważniejszym założeniem tej metody jest stwierdzenie, że samoakceptacja jest głównym celem terapii i najistotniejszą zmianą, którą chcemy osiągnąć. Dzięki samoakceptacji będziemy potrafili podejmować decyzje w zgodzie ze sobą, co pomoże nam odzyskać kontrolę nad życiem.
Psychoterapia Gestalt może przyjmować zarówno formy spotkań indywidualnych, jak i grupowych – jednak to ta druga jest podstawowym modelem według pierwotnych założeń. Model Gestalt spotykany też jest często podczas stosowania mieszanych form psychoterapii.
Gestalt – dla kogo?
Ta forma terapii stosowana może być w przypadku leczenia depresji, zaburzeń odżywiania, fobii czy wszelkich innych trudności natury emocjonalnej. Niemniej jednak – jeżeli nawet nie zmagasz się z żadnym z powyższych problemów, zachęcam Cię do spróbowania tej metody.
Psychoterapia nie zawsze jest lekką drogą – ale podróż w głąb siebie jest najpiękniejszą i najważniejszą, jaką kiedykolwiek odbędziesz.
Comments are closed.