Psychoterapia metodą Core Energetics

Czym jest Core Energetics?

Każdy z nas rodzi się z własnym charakterem i temperamentem – łączą nas jednak podstawowe potrzeby, takie jak dotyk, pożywienie czy oddech. Chcąc te potrzeby zaspokajać, zachowujemy się w różny sposób, który spotkać się może z akceptacją lub odrzuceniem.

W momencie, kiedy zaspokajamy podstawowe potrzeby – sięgamy do zaspokajania potrzeb wyższych, prowadzących do osiągnięcia przez nas większej satysfakcji. Ten proces pomaga nam zachować wewnętrzną harmonię – jednak odczuwamy ból, kiedy zostaje on zachwiany przez opozycję albo odrzucenie. Z tymi sytuacjami spotykamy się już na wczesnym etapie swojego dzieciństwa; zarówno pozytywne, jak i negatywne reakcje stanowią podstawę do tworzenia struktur obronnych, które stają się odzwierciedleniem sposobu naszego funkcjonowania – tego, na ile jesteśmy kontrolowani i powstrzymywani, a na ile wolni od ograniczeń.

Reakcje wypracowane na wczesnych etapach życia rzutują na każdy jego aspekt. Możemy przyjąć stwierdzenie, że ze względu na reakcje obronne, które zaczęliśmy kreować wewnątrz, nasze ciało odzwierciedla je na zewnątrz. Doskonałym przykładem będzie osoba porzucona w dzieciństwie przez opiekunów, borykająca się ze stałym uczuciem samotności i odrzucenia – jej sylwetka w takiej sytuacji będzie wyrażać defensywną postawę, wskazującą na strach przed ponownym porzuceniem. Mocno kontrolowane będą wyrażane emocje, związane z odczuwaniem potrzeby kontaktu, a oddech – płytki.

Postawa naszego ciała często wykazuje deprywację, czyli ciągłe niezaspokojenie którejś potrzeby psychologicznej lub biologicznej. Deprywacja to jedno z głównych źródeł stresu obok zakłóceń, przeciążenia i zagrożenia.

Inwestujemy pokłady posiadanej w sobie energii w powstrzymywanie okazywania lub uświadamiania sobie potrzeb. Struktura charakterologiczna kreowana jest przez historię naszego życia, na podstawie przeżytych doświadczeń – za Core Enegetics Polska: jest to forma „zamrożonej” historii, którą ten rodzaj psychoterapii ma za zadanie „rozpuścić”.

Jak działa Core Energetics?

Core Energetics jest metodą psychoterapii, która została opracowana przez psychiatrę Johna Pierrakosa – integruje ona psychoterapię zorientowaną na ciało z rozwojem duchowego aspektu. Jej celem jest wskazanie sposobu, w jaki blokujemy naszą energię i powtarzamy defensywne zachowania nabyte w dzieciństwie, przez co nasze życie odbiega od naszych wyobrażeń i możliwości.

Terapeuta pomaga uświadomić pacjentowi, co tkwi za jego zachowaniami i wyzwala zablokowaną w nich energię, używając techniki tzw. „czytania z ciała”. Na podstawie analizy ustala i identyfikuje problemy, gromadzi informacje i znajduje konkretne sposoby, pomocne w rozwiązaniu tych problemów.

Efektem systematycznej pracy metodą Core Energetics pacjent nabiera więcej pewności siebie i zaczyna być świadomy swoich uczuć oraz potrafi je wyrażać, a także stabilizuje system wartości etycznych i ma odwagę je stosować. Zwiększa świadomość konsekwencji swoich działań i bierze za nie odpowiedzialność.

Core Energetics – dla kogo?

Core Energetics pomocna jest w pracy z traumami, osobami cierpiącymi na nerwice, depresję, ataki lękowe, dysfunkcje seksualne, uzależnienia etc. Oddziałuje na głębokie poziomy osobowości, przekształcając zakorzenione przekonania, dzięki czemu trwale zmieniają się nasze reakcje i zachowania.

Jeżeli zainteresowała Cię ta forma terapii – zapraszam do kontaktu ze mną.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress