Psychoterapia dla młodzieży. Z czym zmagają się współcześni nastolatkowie?

Okres dorastania często kojarzy nam się z czasem beztroski, zabaw i budowania więzi. Konfrontacja z rzeczywistością bywa jednak bolesna. Co więcej, współcześni „młodzi dorośli” muszą mierzyć się nie tylko z wyzwaniami dnia codziennego, ale i zmianami rozwojowymi, emocjonalnymi czy tymi dotyczącymi wyglądu zewnętrznego. Jak im pomóc i kiedy psychoterapia dla młodzieży to konieczność? Sprawdź to razem z gabinetem Moje Miejsce.

Problemy a psychoterapia dla młodzieży

Zauważyłeś zmianę w zachowaniu swojego nastolatka? A może Twoja pociecha sama przyznała, że nie radzi sobie z pewnymi trudnościami i chce skorzystać z pomocy profesjonalisty? Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia dla młodzieży. Jest ona niezbędna zwłaszcza w przypadku następujących zaburzeń:

  • Zaburzenia lękowe. Jednym z podstawowych objawów zaburzeń lękowych jest silny, nawracający lub utrzymujący się niepokój. Zaburzeniom lekowym najczęściej towarzyszą przy tym zawroty głowy, problemy z oddychaniem czy też przyśpieszone tętno.
  • Zaburzenia depresyjne . Zaburzenia w tej grupie dotyczą często gwałtownych wahań nastroju oraz niepokojących symptomów, takich jak np. utrata apetytu, pogorszenie wyników w nauce lub znaczne ograniczenie kontaktów z rodziną czy rówieśnikami.
  • Zaburzenia emocji. Mogą to być zarówno częste wybuchy gniewu czy zachowania agresywne, jak i bunt lub np. epizody przestępcze.
  • Zaburzenia odżywiania. W tej grupie problemy najczęściej dotyczą jadłowstrętu psychicznego czy kompulsywnego objadania się, choć należy zaznaczyć, że grupa zaburzeń na tym tle jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Przyczyny problemów z odżywianiem są różne, wszystkie jednak mają podłoże psychologiczne.

Psychoterapia dla młodzieży – kiedy?

Psychoterapia to forma pomocy, z której może skorzystać każdy – niezależnie od wieku czy skali problemu. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku spotkania terapeuty z nastolatkiem, proces będzie przebiegał nieco inaczej, niż przy udzielaniu standardowej pomocy osobie dorosłej. Przede wszystkim, psychoterapia dla młodzieży rozpoczyna się od wspólnej konsultacji psychoterapeuty z nastolatkiem i rodzicami. Późniejsze spotykania odbywają się już w cztery oczy i skupiają się na sferze, w jakiej dziecko potrzebuje wsparcia.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress