Psychoterapia dla młodzieży. Jak walczyć z zaburzeniami odżywiania u nastolatków?

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie – od diety czy wzmożonej aktywności fizycznej. Niestety, czasem te niepozorne początki mogą doprowadzić np. do anoreksji, czyli poważnej choroby polegającej na celowym dążeniu do utraty masy ciała. Co oznacza zaburzenie odżywiania? Na to pytanie odpowiada Marta Leszko, specjalista z zakresu psychoterapii dla młodzieży.

 

Zaburzenie odżywiania – co to znaczy?

Wśród zaburzeń odżywiania najczęściej wyróżniamy: jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa, czyli anoreksja), żarłoczność psychiczną (bulimia nervosa, czyli bulimia) oraz przejadanie się związane z różnymi czynnikami psychicznymi. Anoreksja objawia się znacznym spadkiem wagi, który jest wynikiem nadmiernego odchudzania się i błędnego obrazu samego siebie. Bulimia z kolei sprawia, że chorujący musi mierzyć się z nawracającymi epizodami kompulsywnego objadania. W rezultacie, taka osoba spożywa bardzo duże ilości jedzenia – aby później, dręczona wyrzutami sumienia, prowokować się do wymiotów.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi w związku z zaburzeniami odżywiania, zgłoś się do eksperta z zakresu psychoterapii dla młodzieży.

 

Kto choruje na zaburzenia odżywiania

Statystyki są bezlitosne – zaburzenia odżywiania dotykają coraz większej liczby nastolatków. Najczęściej z chorobą zmagają się dziewczęta pomiędzy 12., a 25 rokiem życia – w rzeczywistości jednak anoreksja w takim samym stopniu dotyka chłopców, dzieci oraz osoby starsze.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psychoterapii dla młodzieży

Zanim wybierzemy się do odpowiedniego specjalisty, dokładnie sprawdźmy jego kwalifikacje oraz to, w jakim nurcie pracuje. Bardzo ważny jest także fakt, czy dany psycholog ma doświadczenie w pracy z dziećmi oraz młodzieżą. Każdy przypadek jest inny, więc forma pomocy musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta, równie istotna jest sama relacja z psychoterapeutą.

Leczenie zaburzeń odżywiania to proces długotrwały i wymagający zaangażowania ze strony całej rodziny.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress