Psychoterapeuta Tychy. Od czego zależy skuteczność terapii?

Podjąłeś jedną z ważniejszych decyzji i rozpoczynasz psychoterapię. Zanim jednak zjawisz się na spotkaniu, warto poznać odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań. Kiedy spodziewać się pierwszych efektów terapii i od czego one zależą? Odpowiada psychoterapeuta Tychy z gabinetu Moje Miejsce.

 

Jak długo trwa psychoterapia?

W psychologii występuje rozróżnienie na psychoterapię krótko- i długoterminową. W rzeczywistości jednak długość trwania terapii jest zależna od wielu czynników, w tym np. rodzaju problemów oraz stopnia nasilenia objawów. Długość terapii warunkowana jest również przez cele, które psychoterapeuta formułuje razem z uczestnikiem terapii. Dopiero takie określenie ram pracy pozwala wstępnie określić czas trwania terapii.
Warto pamiętać, że terapia to cały proces, czasem długotrwały. Kiedy więc po kilku spotkaniach zaczynami odczuwać poprawę, nie rezygnujmy od razu z uczęszczania na sesje – zamiast tego wypracujmy z psychoterapeutą Tychy taki plan działania, dzięki któremu ten stan się utrzyma.

Jedna sesja trwa zazwyczaj ok. 50 minut.

 

Czy muszę się jakoś przygotować na psychoterapię?

Idąc na terapię, musimy być przygotowani przede wszystkim na współpracę. Nawet najbardziej wykwalifikowany specjalista nic nie zdziała, jeśli nie będzie w nas chęci do zmiany swojego życia czy schematów myślenia.

 

Po czym poznać, że trafiliśmy do dobrego psychoterapeuty Tychy?

Psychoterapeutą może zostać osoba po stosownych studiach oraz uzupełniających kursach i szkoleniach. Oprócz wiedzy, dobry psychoterapeuta powinien się także odznaczać cechami takimi jak np. wrażliwość czy opanowanie. Bardzo ważne jest również to, jak czujemy się podczas psychoterapii. Jeśli podczas spotkań jedyne, co nam towarzyszy to rosnący dyskomfort i brak zrozumienia, warto rozejrzeć się za innym specjalistą – zdarza się bowiem, że dopiero z kolejnym ekspertem udaje się zbudować nić zaufania.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress