Czym różnią się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

Trzy nazwy, trzy różne sposoby działania. Kim są psycholog, psychoterapeuta i psychiatra? Czym się od siebie różnią, kiedy warto się do nich skierować i w jakich sytuacjach mogą pomóc?

Kim jest psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne, zdobywając przy tym ogólną wiedzę na temat procesów psychologicznych, poznając metodologię prowadzenia badan w tym zakresie i dowiadując się, w jaki sposób interpretować testy. Często towarzysza temu specjalizacje, np. w zakresie psychologii biznesu lub sportu.

Psycholog może pomóc w diagnozowaniu problemów psychicznych, udzielaniu porad, czy przeprowadzaniu testów inteligencji i kompetencji. Można się do niego zwracać z problemami „codziennymi”, takimi jak wypalenie zawodowe, nadmierna nieśmiałość itp.

W przypadkach, w których potrzebne jest przeprowadzenie terapii, same studia psychologiczne to za mało. W takiej sytuacji konieczna jest dodatkowa specjalizacja w zakresie psychoterapii.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to ktoś, kto już po ukończeniu studiów psychologicznych (lub – rzadziej – innych studiów humanistycznych bądź medycznych) odbył trwające cztery lata szkolenie z zakresu psychoterapii. Zazwyczaj terapeuta skupia się na konkretnej metodzie działania i z jej pomocą stara się pomóc klientowi przez odpowiednio przeprowadzone spotkanie, rozmowę i ćwiczenia terapeutyczne.

Psychoterapeuta może pomóc w m.in. depresji, stanach lęków, zaburzeniach odżywiania mających podłoże psychologiczne itp.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to dla odmiany osoba po studiach medycznych, lekarz, który wyspecjalizował się właśnie w psychiatrii. Diagnozuje choroby i zaburzenia, a jeśli uzna to za stosowne – może sugerować konkretne leki i wypisywać na nie recepty. Co więcej, psychiatra jest uprawniony także do wypisywania zwolnień lekarskich, czy skierowań na leczenie szpitalne.

Pomoc psychiatry przydatna jest w sytuacjach trudnych, gdy depresja, stany lękowe lub inne zaburzenia i choroby przyjmują formy ostre.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – kogo wybrać?

Wybór zależy od potrzeb, a powyższe podsumowanie z pewnością pomoże w skierowaniu swych kroków w odpowiednie miejsce. Pamiętaj przy tym, że w niektórych przypadkach wskazane będzie połączenie psychoterapii z równoległym leczeniem farmakologicznym – co oznacza, że czasem warto udać się zarówno do psychoterapeuty, jak i do psychiatry.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress