Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Czas leczy rany

Trudne chwile mogą nas zaskoczyć na każdym etapie życia. Strata kogoś bliskiego, rozstanie z partnerem, podjęcie ciężkiej decyzji. Każdy z tych problemów wymaga czasu oraz pogodzenia się z nową, zaistniałą sytuacją. Co jednak zrobić, kiedy mijają kolejne miesiące, a nasz ból nadal nie przemija?

Uczucie opuszczenia

Strata to nieodłączny element naszego świata. Choć staramy się ją oswajać już od najmłodszych lat, z wiekiem coraz trudniej przychodzi nam pogodzić się z tym, co nieuchronne w życiu każdego człowieka. A przecież śmierć bliskiej osoby czy zakończenie ważnej relacji to momenty, które – prędzej lub później – staną i na naszej drodze. Jak poradzić sobie z tym poczuciem nagłego opuszczenia, które z dnia na dzień zmienia nasze życie? Psycholodzy oraz terapeuci podkreślają, że nie istnieje uniwersalne lekarstwo na stratę, które w jednakowy sposób pomogłoby uporać się z dotkliwą pustką. Jedną z najważniejszych ról w takim przypadku odgrywa czas.

Kolejnym z bardzo istotnych elementów, pomagającym nam w adaptowaniu się do nowych warunków, jest żałoba. To trudny, ale niezbędny okres, który umożliwia uporządkowanie swojej codzienności i zmierzenie się z nowymi, nieznanymi dotąd realiami. Eksperci zaznaczają, że żałoba nie musi jedynie dotyczyć utraty bliskiej osoby. Poczucie starty możne towarzyszyć nam także w przypadku zakończenia relacji, utraty możliwości czy samodzielności bądź kontaktu z przyjaciółmi, np. na skutek przeprowadzki. Niezależnie jednak od powodu naszego smutku, w tym szczególnie trudnym czasie warto skorzystać z pomocy psychologa. Specjalista nie tylko pomoże uporać się z własnymi emocjami, ale i zapewni niezbędne w tej sytuacji wsparcie.

Pomoc psychoterapeuty

Naszym sojusznikiem jest czas. Tłumienie emocji czy spychanie ich wewnątrz siebie z myślą „jakoś się ułoży” to zabieg, który ma bardzo krótki termin ważności i w rezultacie może nam przynieść wiele szkody. To właśnie ze względu na złożoność uczuć tak ważna jest rola psychologa, który określa formę wsparcia względem naszego aktualnego stanu i potrzeb oraz pomaga przejść przez wszystkie etapy żalu. Strata oznacza w końcu smutek – dlatego pozwólmy sobie na słabość oraz pełne przeżycie okresu żałoby, z całym wachlarzem jej trudnych, niechcianych odczuć. Sesje prowadzone w tak ciężkim okresie ukierunkowane będą na przywrócenie równowagi życiowej oraz przepracowanie nowych, niekiedy bardzo trudnych emocji, które mogą poczuciu straty towarzyszyć. W takich sytuacjach nie bójmy się prosić o fachową pomoc psychologa. Mimo iż niewątpliwe to właśnie czas leczy rany, to niekiedy i on potrzebuje zewnętrznego, doświadczonego pomocnika.

Powrót do strony głównej

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress