Sidła pracoholizmu

Kiedy praca staje się pułapką – pracoholizm

Żyjemy w świecie, gdzie ciężka praca uznawana jest za jedną z najważniejszych wartości. Nic dziwnego – w końcu uczciwa oraz satysfakcjonująca działalność w tym zakresie to powód do uzasadnionej dumy. Czasem jednak zdarza się, że robimy o krok za daleko i wpadamy prosto w sidła pracoholizmu. Jak poradzić sobie z tym problemem i kiedy wybrać się do centrum psychoterapii?

Czym jest pracoholizm

Pracoholizm to nic innego, jak uzależnienie od pracy, objawiające się obsesyjną, wewnętrzną potrzebą nieustannego wykonywania danej czynności. Osoba dotknięta problemem odczuwa ciągły przymus myślenia o obowiązkach, któremu towarzyszy poczucie dyskomfortu – szczególnie, kiedy możliwość ich wykonywania jest utrudniona. Często potrzeba pracy jest tak wielka, że na bok odchodzą wszystkie inne sfery życia, jak np. codzienne aktywności czy rodzina. Dla pracoholika wolny czas będzie więc stanowić udrękę, oddalającą od wytycznego celu. A ten w tym przypadku może być tylko jeden – jeszcze więcej pracować. Psycholodzy podkreślają, że pracoholizm w niczym nie odróżnia się od uzależnień od substancji psychoaktywnych. Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji, uzależniający czynnik ma przynieść określone konsekwencje, takie jak np. rozładowanie napięcia. Podejrzewasz, że ktoś z twojego otoczenia może borykać się z tym problemem, a może sam walczysz z uzależnieniem? Oto kilka sygnałów ostrzegawczych:

  •  Sprawy zawodowe są dla ciebie najważniejsze
  • Wypełniasz obowiązki kosztem własnych potrzeb (sen, jedzenie)
  • Regularnie zabierasz pracę do domu
  • Twoje wypowiedzi dotyczą głównie sytuacji w pracy lub współpracowników
  • Masz potrzebę nadmiernej kontroli.

Pomoc psychologa

Współczesny etos pracy to również ta ciemniejsza strona aktywności. Mamy pracować więcej, wydajniej i lepiej – co w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami, może zakończyć się właśnie pracoholizmem. Ważne jednak, aby w momencie uświadomienia sobie istnienia problemu, niezwłocznie zgłosić się po pomoc do centrum psychoterapii. Pamiętajmy, że pracoholizm ma podłoże psychologiczne – stąd niezbędna będzie współpraca z zaufanym terapeutą. W jaki sposób przebiega leczenie? Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, podstawą działania jest psychoterapia, która pomaga przywrócić równowagę w zwykłym funkcjonowaniu. Celem terapii jest więc rozgraniczenie obszaru związanego z pracą i życiem osobistym, a w rezultacie – odzyskanie kontroli nad swoją codziennością.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress