Niepewna sytuacja związana z pracą, strach o zdrowie swoje i najbliższych, a także poczucie nieustannego zalewu informacji – to stany, które w minionych miesiącach towarzyszyły niemal każdemu z nas. Szczególnie szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego jest właśnie przeciążenie wszelkimi prognozami oraz fake newsami, czasem bardzo trudnymi do zweryfikowania. Jak sobie radzić z nadmiarem informacji? Sprawdza to dla Was psycholog Tychy z gabinetu Moje Miejsce.
Ręka na pulsie? Tak, ale…
W ostatnim czasie sprawdzanie mediów oraz śledzenie informacji stało się naszym chlebem powszednim. Ile osób jest zarażonych? Jakie są nowe obostrzenia i których sfer dotyczą? Ta potrzeba nieustannego trzymania ręki na pulsie sprawiła, że coraz więcej czasu spędzamy online, przeglądając serwisy informacyjne czy samodzielnie wyszukując informacje – czasem z niesprawdzonych źródeł. Aby więc nie popaść w spiralę nerwów spowodowaną przesytem wiadomości, specjaliści apelują o wprowadzenie kilku zasad. Oto niektóre z nich:
- Sprawdzaj informacje tylko rano i wieczorem. Zauważyłeś, że nieustannie odświeżasz strony z newsami? To błąd! Twój organizm szybko poczuje, że utrzymywany jest w stanie ciągłego niepokoju, co może objawiać się różnorako – od problemów ze snem, zaburzonym apetytem, po trudne do wytłumaczenia uczucie „ciężkości”. Zamiast stałego bycia online, sprawdzaj wiadomości maksymalnie dwa razy w ciągu dnia, np. w godzinach porannych i po południu.
- Korzystaj tylko ze zweryfikowanych źródeł. Nie trać czasu i nerwów na niepotwierdzone informacje i strony, które bazują głównie na teoriach spiskowych. Zamiast tego sprawdzają tylko te źródła, co do których masz pewność – rzetelne portale informacyjne czy komunikaty Ministerstwa Zdrowia.
- Nie bój się skorzystać z pomocy. Czujesz, że obecna sytuacja Cię przytłacza, a niepokój stał się Twoim stałym towarzyszem? Skorzystaj z możliwości wizyt online i spotkaj się z psychologiem Tychy na sesję.
Comments are closed.