Mindfulness, czyli nauka uważności. Psycholog Tychy podpowiada, dlaczego warto!

Natłok myśli, emocji, nawracający stres? Taka „karuzela” przeżyć może pojawić się w życiu każdego – zabierając tym samym spokój ducha, często na wiele tygodni. Rodzące się w ten sposób napięcie warto zredukować za pomocą techniki MBSR. Na czym ona polega i komu jest zalecana? To sprawdza specjalnie dla was psycholog Tychy Marta Leszko.

 

Mindfulness – co oznacza?

Pod tajemniczym skrótem MBSR kryje się Mindfulness Based Stress Reduction, najczęściej skracany do samego mindfulness. W tłumaczeniu polskim słowem klucz będzie tu uważność, rozumiana jako świadome skierowanie swojej uwagi na to, co dzieje się tu i teraz.

Co jednak dokładnie oznacza to słynne mindfulness? Według metody MBSR jest to nieosądzająca, uważna samoobserwacja, która umożliwia kompleksowe skupienie się na chwili obecnej. Spokojnie możemy więc użyć tu terminu „ćwiczenia mózgu” – idealne dla każdego, kto nie radzi sobie ze stresem lub chce przerwać błędne koło uporczywych myśli. Systematyczny trening uważności pomaga nam:

  • zredukować stres i niepokój,
  • poradzić sobie z trudnymi emocjami,
  • poprawić koncentrację,
  • zapanować nad zachowaniami kompulsywnymi.

Treningi mindfulness zalecane są także osobom zmagającym się z przewlekłymi chorobami – metoda ta relaksuje i ułatwia zapanowanie nad stresem. Uważność może być praktykowana przez każdego, niezależnie od stanu zdrowia, wyznania (MBSR nie jest praktyką religijną) czy dręczących kłopotów.

 

Jak wygląda trening uważności? Wyjaśnia psycholog Tychy

Zacznij od skupienia się na określonej czynności – jeśli np. jedziesz na rowerze, poświęć temu maksimum swojej uwagi, zauważając najdrobniejsze zmiany zachodzące w całym procesie. Następnie przejdź do konkretnej praktyki. Jak to zrobić? Usiądź swobodnie, z zamkniętymi lub pół zamkniętymi oczami – tak, aby było Ci jak najwygodniej. Teraz w Twojej głowie pojawi się najpewniej gonitwa myśli, często przykrych i uciążliwych. W treningu uważności pozwalamy im tkwić wewnątrz nas – zamiast jednak skupiać się i je analizować, jedynie je zauważamy i „puszczamy wolno”. Pomocne w całym procesie będzie skupienie się na oddechu.

Chciałbyś zacząć praktykowanie mindfulness, ale coś stoi Ci na przeszkodzie? Bez obaw! W gabinecie Moje Miejsce czeka na Ciebie pomoc psychologa Tychy, który wesprze Cię w nauce uważności i pokaże, jakie dzięki temu zyskasz profity.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress