Jak wspierać osoby z depresją? Radzi psychoterapeuta Tychy

Obejrzyj film i zjedz czekoladę, na pewno zaraz Ci przejdzie, weź się w garść, nie przesadzaj, przestań się smucić… Większość z nas kieruje takie rady do osób, które mają gorszy dzień lub chwilowy spadek nastroju. Niestety, zdarza się, że podobne kwestie wygłaszane są także w stosunku do osób zmagających się z depresją. Jak więc odpowiedzialnie i z empatią nieść pomoc? Opowie o tym dzisiaj psychoterapeutka Tychy z gabinetu Moje Miejsce.

Czego nie mówić osobie z depresją

Depresję można podzielić na dwa rodzaje: endogenną (zwaną także genetyczną lub dziedziczną), związaną z obciążeniami genetycznymi oraz reaktywną, która stanowi reakcję na bolesne doświadczenia. Niezależnie jednak od genezy choroby, jedno pozostaje pewne – jest to stan wymagający leczenia. Najskuteczniejszą formą walki z depresją jest psychoterapia oraz farmakoterapia, które to dobierają specjaliści względem aktualnego stanu i potrzeb pacjenta.

Bardzo ważnym aspektem w walce z depresją jest także wsparcie bliskich. Eksperci podkreślają, aby w rozmowie z osobami borykającymi się z chorobą nie wpadać w tendencję „złotych rad”- a zamiast tego podkreślać, czasem nawet w kilku słowach, naszą gotowość do pomocy, np.

  • Wierzę w Ciebie;
  • Jestem tu dla Ciebie;
  • Co mogę dla Ciebie zrobić? Na co masz ochotę?;
  • Widzę, jak bardzo się starasz i doceniam to;
  • Chcesz się wygadać? Możesz zawsze ze mną porozmawiać, o każdej porze dnia i nocy;
  • Jesteś dla mnie bardzo ważna/ważny;
  • Nie zawsze potrafię do końca zrozumieć, przez co przechodzisz, ale masz moje pełne wsparcie i akceptację.

Pomoc psychoterapeuty Tychy

Wspierasz kogoś bliskiego z depresją? Jesteś w związku z osobą, która walczy z chorobą – i masz wrażenie, że nie wiesz, jak jej lub jemu pomóc? Depresja ukochanej osoby to trudny moment, który niejednokrotnie wymaga od nas cierpliwości, zrozumienia oraz akceptacji. Nie bójmy się w takiej sytuacji sięgać po wsparcie specjalisty, czyli psychoterapeuty Tychy, który pomoże nam uporać się z tą sytuacją. Ze względu na obecne warunki, spotkanie z psychologiem można odbyć w trybie online.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress