Jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach? Radzi psycholog Tychy

Współczesne czasy niosą ze sobą wiele zagrożeń, na które trzeba się przygotować. Niestety, czasem zdarza się tak, że niepokój związany z tym, co dzieje się wokoło, wygrywa – i swoje obawy, z którymi mierzymy się na co dzień, przenosimy na nasze dzieci. Jak więc rozmawiać z najmłodszymi na trudne tematy, jak np. pandemia koronawirusa? Na te pytania odpowiada psycholog Tychy z gabinetu Moje Miejsce.

Oczy szeroko otwarte

W przypadku wystąpienia ciężkich i trudnych sytuacji pamiętajmy o obserwacji – siebie i naszych dzieci. Najmłodsi reagują na stres czy nieprzewidziany obrót sprawy inaczej, niż osoby dorosłe, stąd tak ważny jest uważny kontakt ze swoją pociechą. Jak nasze dziecko radzi sobie z emocjami? Czy chce rozmawiać, a może wręcz przeciwnie – izoluje się i unika konfrontacji? Czy czuje się przeciążone sytuacją, ma problemy ze snem, z apetytem? Warto się nad tym pochylić i bardziej niż kiedykolwiek mieć wyostrzone zmysły na zmiany nastroju dziecka.

Niezależnie jednak od tego, czy pojawią się niepokojące, emocjonalne symptomy, należy pamiętać o najważniejszym – o rozmowie. Pytajmy, zagadujmy i nie bądźmy obojętni na wątpliwości czy pytania najmłodszych.

Niepokój bywa zaraźliwy

Dzieci instynktownie wyczuwają targające nami uczucia, w tym niepokój czy strach. Z tego właśnie powodu tak ważne jest rozważne myślenie oraz nieuleganie panice – nie tylko bowiem pomaga to nam, dorosłym, uporać się z trudną sytuacją, ale i znacząco wpływa na najmłodszych. Pamiętajmy także, aby być zawsze gotowym do rozmowy i wyjaśnienia wątpliwości. W tym celu przygotujmy zestaw kilku rzetelnych faktów, nie bójmy się także powiedzieć, że nie wiemy, ile może potrwać dana sytuacja. O tej niewiedzy warto głośno mówić, szczególnie z jednego powodu – dzieci traktują nas jako źródło informacji i ufają nam, a taka szczerość może dodatkowo to poczucie wzmocnić.

Pomoc psychologa Tychy

Jeśli sytuacja związania z lękiem i niepokojem nie mija, wówczas warto rozważyć pomoc psychoterapeuty. Wielu specjalistów na czas pandemii koronawirusa, w trosce o dobro i zdrowie klientów, wprowadziło możliwość terapii przez skype. Warto skontaktować się z wybranym ekspertem i dowiedzieć się, czy w swoim gabinecie również wprowadził taką możliwość.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress