Jak poradzić sobie z lękiem? Radzi psycholog Tychy

Strach przewija się przez życie każdego z nas. Jest to jednak uczucie całkowicie naturalne – w przeciwieństwie do lęku, który bywa irracjonalny i często wywoływany jest przez coś, co w rzeczywistości nie stanowi realnego zagrożenia. Z lękiem związane jest także pojęcie fobii. Co dokładnie oznacza i jak sobie z nią radzić? Tego dowiesz się dzisiaj od psychologa Tychy Moje Miejsce.

 

Czym jest fobia?

Niepokój, narastające przerażenie, ataki paniki, a do tego także objawy somatyczne, takie jak uczucie duszności oraz zwiększona potliwość – oto, jakie są symptomy lęku fobicznego. Mogą go wywoływać konkretne przedmioty, ludzie, zjawiska lub sytuacje, które w większości przypadków nie stanowią dla nas żadnego realnego zagrożenia. Fobie możemy podzielić na kilka grup. Oto niektóre z nich:

  • Fobie sytuacyjne, związane z konkretnymi sytuacjami, jak np. lot samolotem czy jazda samochodem;
  • Fobie związane ze środowiskiem naturalnym, czyli lęk przez zjawiskami takimi jak np. burza, woda, ogień;
  • Fobie związane ze zwierzętami, np. lęk przed ptakami czy dziki zwierzętami;
  • Fobie związane ze skaleczeniami, krwią oraz chorobami;
  • Fobie społeczne, czyli takie związane z lękiem odczuwanym przed innymi ludźmi.

To jednak jedynie kilka z grup fobii – źródłem natrętnego, irracjonalnego lęku może być bowiem niemal każda sytuacja lub przedmiot.

Warto także zaznaczyć, że lęk fobiczny często występuje z depresją lub nasila się w trakcie wystąpienia epizodu depresyjnego.

 

Pomoc psychologa Tychy

Fobia może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie, a także sprawić, że staniemy się wycofani i sfrustrowani. Na szczęście istnieje możliwość skutecznej terapii, która pozwoli rozprawić się z dręczącymi nas problemami. Warunkiem jest jednak znalezienie dobrego specjalisty, dzięki któremu zmierzymy się z dręczącym nas lekiem. Jeśli jesteś ze Śląska lub okolic, to wsparcie znajdziesz u psychologa Tychy Marta Leszko – miejscu, gdzie rozmowa i zrozumienie są zawsze najważniejsze.

W przypadku ciężkich stanów, nie zaszkodzi także zasięgnąć pomocy psychiatry.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress