Twój psychoterapeuta. Poznaj najczęstsze wątpliwości

Twój psychoterapeuta. Poznaj najczęstsze wątpliwości

Pierwsza wizyta u terapeuty to wielki krok w stronę osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Zdarza się jednak, że przed spotkaniem ze specjalistą dopadają nas pewne wątpliwości. Czy dobrze postępuję? A może w ogóle nie kwalifikuje się do wizyty? Bez obaw – psychoterapeuta z Tychów Marta Leszko rozwiewa najczęściej spotykane wątpliwości.

Czy pójście do psychoterapeuty oznacza początek psychoterapii?

Współpraca z psychoterapeutą rozpoczyna się od konsultacji psychologicznej, podczas której specjalista określa skalę problemu oraz formę pomocy. Oznacza to więc, że pierwsza wizyta nie jest początkiem psychoterapii, a próbą poznania zarówno nas samych, jak i naszych wewnętrznych potrzeb. Dopiero na podstawie zebranych podczas konsultacji danych, specjalista zadecyduje o odpowiedniej formie pomocy, dopasowanej już do naszych indywidualnych wymagań. Na wstępne spotkanie z psychoterapeutą możemy umówić się m.in. w Tychach, w Gabinecie Psychoterapii.

Czy nie wystarczy mi jedynie pomoc przyjaciół/rodziny?

Rozmowa z naszymi bliskimi to jedno z najskuteczniejszych lekarstw, jakie istnieje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy samo wsparcie nie wystarcza – i potrzebna jest pomoc terapeuty dysponującego specjalistyczną oraz fachową wiedzą. Jeśli więc czujemy, że problemy zaczynają nas przerastać, nie zwlekajmy i oprócz wsparcia ze strony bliskich, postawmy na współpracę z psychoterapeutą. Tychy, okolice Śląska, większe aglomeracje – tam na pewno uzyskamy niezbędną pomoc.

Czy są jakieś przeciwwskazania (wiek, skala problemu) przed wizytą?

Na wstępne konsultacje ze specjalistą może przyjść każdy, kto odczuwa taką potrzebę. Przeszkodą nie jest ani wiek – terapeuta pracuje również z dziećmi – ani problem, z jakim się aktualnie zmagamy. Najważniejsze to jednak wykonać pierwszy rok i wybrać się do sprawdzonego psychoterapeuty, np. Gabinet Psychoterapii Marta Leszko w Tychach.

Jaką pomoc może zaoferować psychoterapeuta?

Terapeuta dopasowuje formę pomocy do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Może być to więc zarówno terapia krótkoterminowa skupiająca się na wybranych zagadnieniach, jak i interwencja kryzysowa – czyli szczególny rodzaj wsparcia w nagłych sytuacjach, którego celem jest przywrócenie równowagi. W każdym przypadku jednak założeniem psychoterapeuty jest wypracowanie wewnętrznego spokoju, dzięki czemu będziemy mogli zrobić kolejny krok naprzód.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress