Fobia społeczna – czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Prezentacja w pracy, kontakt telefoniczny z obcą osobą, przypadkowa rozmowa w autobusie… w naszym życiu nieustannie zdarzają się sytuacje, kiedy to musimy skonfrontować się z otaczającą nas rzeczywistością. Dla większości takie momenty stanowią po prostu element codzienności, jednak nie każdy postrzega je w taki sposób. Dziś w Moim Miejscu porozmawiamy o fobii społecznej, inaczej leku społecznym – czym jest, jak się objawia i w jaki sposób z nim walczyć.

Fobia społeczna – jak ją rozpoznać?

Zdarza się, że fobia społeczna mylona jest z nieśmiałością- co wynika z pewnych podobieństw w zachowaniu i symptomach. W rzeczywistości jednak socjofobia to poważne zaburzenie lękowe, które nieleczone i lekceważone może doprowadzić do zdestabilizowania codziennego funkcjonowania, a w skrajnych przypadkach nawet do inwalidztwa. Podłożem fobii społecznej jest bowiem lęk – paraliżujący, nieuzasadniony i często prowadzący do paniki. To właśnie ten niepokój sprawia, że osoba dotknięta socjofobią w sytuacji wystawienia na ocenę, a więc w większości codziennych aktywności, odczuwa przerażenie i wielkie napięcie, którym towarzyszyć może także szereg objawów somatycznych.

Psycholog Tychy: jakie są objawy fobii społecznej?

Najbardziej typowe objawy fobii społecznej to:

  • Silny, uporczywy lęk i niepokój pojawiający się w trakcie codziennych aktywności, np. spotkań, rozmów z innymi;
  • Nieustanna obawa przed byciem ocenianym i krytykowanym przez innych;
  • Odczuwanie somatycznych objawów, takich jak np. przyspieszone bicie serca, pocenie, drżenie rąk, nudności, szumy w uszach, duszność, uczucie kuli w gardle, zaburzenia mowy;
  • Znaczne wycofanie z relacji społecznych;
  • Obniżenie jakości życia chorych.

Rozróżnia się dwie postaci fobii społecznej – fobię społeczną uogólnioną, w przypadku której objawy dotyczą większości sytuacji społecznych, oraz fobię specyficzną, ograniczającą się do jednej lub kilku sytuacji społecznych, np. lęk przed wystąpieniami publicznymi.

Psychoterapia u psychologa Tychy

Najlepsze rezultaty w leczeniu fobii społecznej daje połączenie psychoterapii oraz odpowiednio dobranej farmakologii. Takie wielotorowe podejście nie tylko jest konieczne w walce z samym problem socjofobii, ale i pomaga przepracować inne trudności- przez co znacząco wpływa na poprawę jakości życia. Psychoterapię w tym kierunku prowadzi psycholog Marta Leszko z gabinetu Moje Miejsce.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress