Czasem jest gwałtowna i obezwładniająca, bywa także trudna do zdiagnozowania, ukryta i – na pierwszy tylko rzut oka – niedostrzegalna. Depresja poporodowa może przybrać różne formy. Warto o tym wiedzieć, dzięki czemu w przypadku zetknięcia się z taką sytuacją, będziemy mogli okazać potrzebującej mamie odpowiednią pomoc i wsparcie. Jakie są jej objawy? Odpowiada psycholog Marta Leszko.
Jakie są objawy depresji poporodowej?
Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 10 do 20% młodych mam. Najczęściej występuje od 2 do 12 miesięcy po porodzie, nie jest to jednak żadną regułą – w tym okresie jednak zazwyczaj pojawiają się pierwsze symptomy. Jakie są główne objawy?
- Poczucie głębokiego smutku przez większą część dnia, któremu towarzyszy zazwyczaj stan poddenerwowania i ogólnego lęku;
- Zmniejszenie bądź zwiększenie apetytu;
- Nieustanne poczucie zmęczenia i osłabienia;
- Trudności ze snem;
- Brak siły i motywacji do wykonywania najprostszych czynności;
- Poczucie braku nadziei, nieustanne obwinianie się za wszystkie niepowodzenia;
- Zaburzenia na tle lekowym ( obawa o: możliwość skrzywdzenia dziecka lub stracenia go z powodu infekcji lub nagłej choroby).
Czy depresja poporodowa ma zawsze mocne objawy?
Niekiedy depresja poporodowa jest bardzo ciężka do zdiagnozowania. Zdarza się, że osoba chora nie ma siły wstać z łóżka i prowadzić z nami rozmowy. Trudniej jest natomiast, kiedy mama pozornie doskonale radzi sobie z nowymi obowiązkami i ma silną więź z dzieckiem – pozostaje jednak smutna, wyobcowana i „odcięta” od nowej rzeczywistości. Choć przebieg depresji może być różny, to należy pamiętać, że i w jednym, i w drugim przypadku potrzebna jest pomoc specjalisty.
Przyczyny depresji poporodowej
A jak wygląda kwestia przyczyn depresji poporodowej? To niestety nie jest tak proste do określenia, bo tych może być wiele – od zmian hormonalnych, przez stres pourazowy, po trudne relacje czy utajone lęki czy obawy.
Depresja poporodowa – jak długo trwa
O ile baby – blues (stan emocjonalny, kiedy to nowe obowiązki nas przytłaczają) często ustępuje samoistnie, po paru dniach lub tygodniach, o tyle depresja poporodowa stanowi bardziej skomplikowany proces. Żeby jednak stan ten trwał jak najkrócej, konieczna jest pomoc specjalisty, czyli dobrego psychologa.
Comments are closed.