Depresja poporodowa. Jakie są jej objawy?

Czasem jest gwałtowna i obezwładniająca, bywa także trudna do zdiagnozowania, ukryta i – na pierwszy tylko rzut oka – niedostrzegalna. Depresja poporodowa może przybrać różne formy. Warto o tym wiedzieć, dzięki czemu w przypadku zetknięcia się z taką sytuacją, będziemy mogli okazać potrzebującej mamie odpowiednią pomoc i wsparcie. Jakie są jej objawy? Odpowiada psycholog Marta Leszko.

 

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 10 do 20% młodych mam. Najczęściej występuje od 2 do 12 miesięcy po porodzie, nie jest to jednak żadną regułą – w tym okresie jednak zazwyczaj pojawiają się pierwsze symptomy. Jakie są główne objawy?

  • Poczucie głębokiego smutku przez większą część dnia, któremu towarzyszy zazwyczaj stan poddenerwowania i ogólnego lęku;
  • Zmniejszenie bądź zwiększenie apetytu;
  • Nieustanne poczucie zmęczenia i osłabienia;
  • Trudności ze snem;
  • Brak siły i motywacji do wykonywania najprostszych czynności;
  • Poczucie braku nadziei, nieustanne obwinianie się za wszystkie niepowodzenia;
  • Zaburzenia na tle lekowym ( obawa o: możliwość skrzywdzenia dziecka lub stracenia go z powodu infekcji lub nagłej choroby).

 

Czy depresja poporodowa ma zawsze mocne objawy?

Niekiedy depresja poporodowa jest bardzo ciężka do zdiagnozowania. Zdarza się, że osoba chora nie ma siły wstać z łóżka i prowadzić z nami rozmowy. Trudniej jest natomiast, kiedy mama pozornie doskonale radzi sobie z nowymi obowiązkami i ma silną więź z dzieckiem – pozostaje jednak smutna, wyobcowana i „odcięta” od nowej rzeczywistości. Choć przebieg depresji może być różny, to należy pamiętać, że i w jednym, i w drugim przypadku potrzebna jest pomoc specjalisty.

 

Przyczyny depresji poporodowej

A jak wygląda kwestia przyczyn depresji poporodowej? To niestety nie jest tak proste do określenia, bo tych może być wiele – od zmian hormonalnych, przez stres pourazowy, po trudne relacje czy utajone lęki czy obawy.

 

Depresja poporodowa – jak długo trwa

O ile baby – blues (stan emocjonalny, kiedy to nowe obowiązki nas przytłaczają) często ustępuje samoistnie, po paru dniach lub tygodniach, o tyle depresja poporodowa stanowi bardziej skomplikowany proces. Żeby jednak stan ten trwał jak najkrócej, konieczna jest pomoc specjalisty, czyli dobrego psychologa.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress