Depresja poporodowa. Jak z nią żyć?

Pojawienie się na świecie pociechy często wywraca nasz świat do góry nogami. To w końcu wielki krok, któremu towarzyszy cały ogrom emocji – na czele z czasowym obniżeniem nastroju tuż po porodzie, nazywanym niekiedy baby blues. Kiedy jednak taki stan się utrzymuje, a młoda mama psychicznie czuje się coraz gorzej, może to oznaczać depresję poporodową. Jakie są jej objawy i gdzie szukać pomocy? O grupie wsparcia dla mam będących właśnie w takim momencie opowiada Marta Leszko, psychoterapeutka z gabinetu Moje Miejsce.

 

Depresja poporodowa. Czym jest?

Na samym początku warto przyjrzeć się bliżej różnicom pomiędzy depresją poporodową, a baby bluesem – czyli czasowym obniżeniem nastroju ustępującym zazwyczaj po kilku tygodniach od porodu. Taki stan wyróżnia się wahaniami nastroju, brakiem energii lub nadmierną aktywnością oraz drażliwością. Występuje u 26-85 procent kobiet i zazwyczaj mija samoistnie.

Depresja poporodowa dotyka z kolei mniejszej grupy kobiet – ok. 14-26 procent. Główne objawy to dominujące poczucie smutku i braku nadziei, pojawiają się również apatia, stany lękowe oraz problemy ze snem czy apetytem. Ten stan wymaga szybkiej interwencji specjalisty, który dobierze odpowiedni rodzaj terapii, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zaproponuje także leczenie farmakologiczne.

 

Depresja poporodowa leczenie

Depresja poporodowa nie musi się pojawić bezpośrednio po pojawieniu się potomka – czasem uaktywnia się nawet rok po porodzie. Co więcej, choroba ta nie ma konkretnej przyczyny: może być ich kilka, jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić, który z aspektów jest za nią najbardziej „odpowiedzialny”.

Leczenie depresji poporodowej rozpoczynamy od wizyty u specjalisty. Warto także poszukać pomocy na grupach wsparcia, które stanowią bezpieczną przestrzeń, w której można zostać wysłuchaną, i co najważniejsze, zrozumianą, ponieważ pozostałe uczestniczki znajdują się w podobnej sytuacji.

 

Grupa wsparcia dla mam

Jeśli jesteś ze Śląska lub okolic, to taką pomoc uzyskasz w zaciszu gabinetu Moje Miejsce. To właśnie tam odbywać się będą spotkania w ramach grupy wsparcia dla mam, która startuje w Tychach 28 listopada. Jest to inicjatywa skierowana do każdej z kobiet poszukującej wsparcia, profesjonalnej pomocy oraz kontaktu z innymi osobami, które znalazły się w podobnej sytuacji.

Podczas cyklu 12 spotkań rozmawiamy o tym, co dla nas najważniejsze: realizowaniu swoich potrzeb jako kobieta, wymianie doświadczeń związany z przeżywanymi trudnościami, a także akceptowaniu wszystkich swoich emocji. Tu jesteśmy przede wszystkim kobietami – i na tym się skupiamy. Skontaktuj się z naszym gabinetem i zapisz się na spotkania grupowe już dziś. Uczestnictwo w grupie poprzedzone jest indywidualną konsultacją, która ma na celu omówienie oczekiwań i możliwych obaw.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress