Depresja nastolatka – jak ją poznać? Odpowiada psychoterapeuta dla młodzieży Tychy

Okres dojrzewania to niezwykły czas, kiedy to musimy stawić czoła zupełnie nowym, czasem napawającym nas lękiem wyzwaniom. Zdarza się jednak, że ten moment wejścia w dorosłość obarczony jest dodatkowym balastem – depresją. Jak rozpoznać chorobę i w jaki sposób z nią walczyć? Odpowiada psychoterapeuta dla młodzieży.

Objawy depresji u nastolatka

Niegdyś uważano, że depresja jest jedynie problemem dorosłych. Dziś wiemy jednak, że choroba nie zagląda w metryki i dotyka coraz to młodsze osoby, w tym dzieci oraz młodzież szkolną. Według niektórych szacunków, depresja może dotyczyć już 20% nastolatków!
Depresja bywa ciężka do zdiagnozowania, szczególnie, gdy pojawia się w okresie dojrzewania – kiedy to wszelkie wahania nastrojów, okresowe przygnębiania czy wybuchy złości są czymś naturalnym. Jeśli jednak symptomy te występują w towarzystwie innych niepokojących sygnałów, wówczas powinniśmy zgłosić się po pomoc do specjalisty. Objawy depresji u nastolatka to m.in.:

  • zmniejszona aktywność, apatia, brak inicjatywy czy chęci do działania,
  • podwyższony poziom lęku,
  • wybuchy gniewu, agresji,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • złe samopoczucie fizyczne, inne niż zazwyczaj dolegliwości bólowe, np. długotrwała wysypka, bóle brzucha,
  • zmęczenie, brak energii,
  • zmiany apetytu – jego utrata i spadek wagi ciała lub wręcz przeciwnie, przejadanie się i przyrost wagi,
  • porzucenie dotychczasowych zainteresowań, poczucie nieustannej nudy.

Depresja nastolatka – jak z nią walczyć

Leczenie depresji u nastolatka może przybierać różne formy. Najważniejsze, to działać zdecydowanie i wraz z dzieckiem udać się do specjalistów, w tym obowiązkowo do psychoterapeuty dla młodzieży. Powodzenie leczenia zależne jest od wielu czynników, wszystko jednak musi zacząć się od wizyt u psychiatry i psychologa, który oceni stan zdrowia nastolatka i zaoponuje stosowną terapię.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress