Czym jest superwizja? Tłumaczy psychoterapeuta Tychy

Zapewne poszukując terapeuty, zetknąłeś się z tajemniczym terminem, jakim jest superwizja. Co dokładnie oznacza ten proces i dlaczego jest tak ważny w pracy każdego specjalisty? Na te pytania odpowiada dziś psychoterapeuta Tychy Marta Leszko.

 

Czym jest superwizja?

Superwizja to narzędzie, które ma pomóc specjaliście nieść efektywniejszą pomoc. Cały proces polega na spotkaniu terapeuty z przeszkolonym w tym celu ekspertem, podczas którego omawia się trudne momenty w pracy lub też te budzące wątpliwości. Praca z bardziej doświadczonym specjalistą, zwanym superwizorem, nie tylko pozwala na dobranie optymalnych metod psychoterapeutycznych, ale i znacząco wpływa na wzbogacenie doświadczeń superwizanta, czyli osoby biorącej udział w superwizji.

 

Korzyści płynące z superwizji

Psychoterapeuta podczas procesu superwizji odkrywa swoje ograniczenia oraz ewentualne błędy, jakie mógł popełnić względem klienta. Superwizja umożliwia także przyjrzenie się swojej pracy i relacji psychoterapeuta – klient z dystansu, dzięki czemu zyskujemy pewność, że potrzeby pacjenta są na pierwszym miejscu. Powrót do zdrowia to w końcu nadrzędny cel każdego terapeuty – a uzyskanie tego efektu gwarantuje m.in. skuteczna superwizja.

 

Formy superwizji

Superwizja może być grupowa i indywidualna. Podczas spotkań grupowych, superwizant przedstawia problem zarówno superwizjerowi, jak i innym superwizantom, podczas gdy spotkanie indywidualne ogranicza się tylko do omówienia relacji na linii superwizant – superwizor. Która forma jest efektywniejsza? Na to pytanie nie m a odpowiedzi – wiele zależy bowiem od superwizora, który zważając na skalę problemu, może zaproponować jeden z trybów. Nie bez znaczenia pozostaje również etap rozwoju superwizanta.

Wiesz już, co oznacza superwizja i jakie korzyści ze sobą niesie. Psychoterapeuta Tychy Marta Leszko swoją pracę poddaje regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów w ITG, To właśnie dzięki konsultacji z innymi specjalistami – superwizorami klienci zyskują gwarancję najwyższych standardów pomocy i odpowiedzialnego modelu współpracy.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress