Ataki paniki – skąd się biorą? Poznaj zdanie psychologa Tychy

Zawroty głowy, poczucie odrealnienia, płytki oddech, ucisk w klatce piersiowej… Ataki paniki to jedno z najczęściej przydarzających się zaburzeń emocjonalnych, które może dotknąć każdego – eksperci szacują, że w ciągu swojego życia mierzyło się z nimi 9% społeczeństwa. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Wyjaśnia psycholog Tychy Marta Leszko z gabinetu Moje Miejsce.

 

Ataki paniki – czym są?

Ataki paniki pojawiają się zazwyczaj niespodziewanie, rzadko też wynikają z konkretnego powodu – równie dobrze mogą zdarzyć się w momencie kryzysowym, jak i w zwykłej, codziennej sytuacji. Takie napady trwają średnio od kilku do kilkunastu minut. Najczęściej towarzyszą im objawy somatyczne, jak:

  • kołatanie serca,
  • poczucie oderwania od rzeczywistości,
  • wrażenie braku kontroli nad ciałem,
  • nudności i bóle brzucha,
  • dreszcze,
  • przyśpieszone tętno.

To, co charakterystyczne w przypadku ataków paniki, to pewna stopniowość narastania objawów. Większość z nich rozpoczyna się nagle, od niewielkich sygnałów, np. ogólnego zaniepokojenia, które z czasem przekształca się w poważny atak paniki objawiający się uciążliwymi, trwającymi kilkanaście minut symptomami. Po zakończeniu ataku może się pojawić obawa, że sytuacja wkrótce się powtórzy – takie myślenie często prowadzi do wycofania z życia społecznego, izolacji i zamknięcia w miejscu, gdzie czujemy się najbezpieczniej.

 

Przyczyny ataków paniki

Ataki paniki mogą pojawić się zarówno u zdrowych osób, np. w sytuacji kryzysowej, jak i u tych zmagających się z zaburzeniami psychicznymi lub chorobami somatycznymi. Specjaliści podkreślają jednak, że wskazanie jednoznacznych przyczyn ataków paniki jest trudne do ustalenia – czasem pojawiają się same, bez powodu, w innym przypadku są wynikiem stresującej sytuacji.

 

Pomoc psychologa Tychy przy atakach

Niezwykle pomocna przy walce z atakami paniki jest psychoterapia. Podczas spotkań psycholog Tychy skupia się nie tyle na samym nie dopuszczeniu do wystąpienia ataków paniki, co nauce kontroli lęku. Osoby cierpiące na to schorzenie poznają także techniki relaksacji oraz uważności, dzięki którym są później w stanie zapanować nad zbliżającym się atakiem.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress