Najczęściej kojarzy nam się ze sztuką mówienia „nie”, choć w rzeczywistości obejmuje dużo szerszy obszar działania. O czym konkretnie mowa? O asertywności – czyli sztuce wyrażania swoich myśli oraz uczuć w sposób, który pozostaje w granicach naszego komfortu, przy jednoczesnym poszanowaniu terytorium psychicznego innych ludzi. Już teraz razem z psychoterapeutą Tychy sprawdź, dlaczego asertywność jest potrzebna w życiu oraz… jak się jej nauczyć.
Czym jest asertywność?
Asertywność to – w największym skrócie – umiejętność zachowania się i wyrażania swoich przekonań z poszanowaniem siebie i innych. Osoba asertywna będzie więc potrafiła obronić własne prawa oraz zdanie w sytuacjach społecznych, ale bez jakichkolwiek zachowań agresywnych czy takich, które mogą zranić innych. Równie ważna w asertywności jest sztuka mówienia „nie” z zachowaniem stanowczości i nieuległej postawy.
Warto także wspomnieć, że asertywność oznacza umiejętność przyjmowania oraz wyrażania krytyki oraz pochwał.
Naucz się asertywności z psychoterapeutą Tychy
Wiele osób uważa, że asertywność jest cechą charakteru, której nie sposób wypracować. Tymczasem wystarczą spotkania z dobrym specjalistą, żeby „odkryć” w sobie tę umiejętność – i następnie aktywnie ją rozwijać. Jeśli jesteś ze Śląska lub okolic, to pomoc z tego zakresu zyskasz u psychoterapeuty Tychy Moje Miejsce.
Prawa człowieka asertywnego
Często możemy spotkać się z pytaniem – jaki dokładnie jest człowiek asertywny? I choć nie ma uniwersalnego przepisu na właśnie taką postawę, to warto bliżej przyjrzeć się kilku prawom, jakie na co dzień stosują właśnie ludzie asertywni.
Oto i one:
- Człowiek asertywny ma prawo do mówienia „nie” bez poczucia winy;
- Człowiek asertywny ma prawo do zmiany zdania;
- Człowiek asertywny ma prawo decydować, czy chce być angażowany w cudze problemy czy zobowiązania;
- Człowiek asertywny ma prawo do wyrażania swojego zdania oraz emocji.
Comments are closed.