Stres. Skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Z jednej strony wyczerpuje zasoby zgromadzone przez nasz organizm, z drugiej – jest nam niezbędny jako mechanizm fizjologiczny. Stres, bo to nim się dzisiaj zajmiemy, przeszedł drogę od najgorszego wroga do sojusznika, który może nam pomóc w codziennym życiu. Jak jest jednak naprawdę? Wyjaśnia dobry psychoterapeuta Tychy, Marta Leszko.

 

Skąd bierze się stres?

Za pojawienie się stresu w naszym życiu odpowiadają i czynniki zewnętrzne, jak nagła, niespodziewana sytuacja, oraz wewnętrzne, jak prowadzony tryb życia. Wszystkie te momenty uruchamiają w naszym organizmie mechanizmy odpowiedzialne za szybkie działanie – wzrasta krzepliwość krwi i ciśnienie, akcja serca przyśpiesza, a do krwi zostaje uwolniony cukier z wątroby.

 

Objawy stresu

Zmęczenie oraz nerwowe zachowanie może wpływać na nasz organizm w przeróżny sposób. Najczęściej osoby borykające się ze stresem skarżą się na problemy ze snem oraz apetytem, ataki paniki, uciążliwe bóle głowy oraz mięśni. Jednak to, w jaki sposób nasz organizm reaguje na stres, jest kwestią indywidualną – mocno uzależnioną i od naszej aktualnej kondycji psychicznej i fizycznej, jak i dawnych przeżyć.

 

Sposoby na stres

Choć stres jest niewątpliwe potrzebny, to jego nadmiar w codziennym życiu może nam poważnie zaszkodzić, a także doprowadzić do uciążliwych, zdrowotnych powikłań. Z tego powodu musimy dbać o to, aby systematycznie rozładowywać napięcie – tak, aby nie dopuścić do sytuacji kryzysowych. Oto, co może nam w tym pomóc:

  • Ćwiczenia fizyczne. Może to być zwiększona liczba spacerów, zajęcia na siłowni lub po prostu gimnastyka w domu. Ważne jednak, aby systematycznie ćwiczyć swój organizm.
  • Psychoterapia. Pomocy ze stresem warto także poszukać u specjalisty, który podpowie nam, co robić w sytuacjach stresowych oraz wesprze w codziennych zmaganiach. Jeśli jesteśmy ze Śląska, to taką pomoc uzyskamy u psychoterapeuty Tychy Marta Leszko.
  • Odpowiedni jadłospis. Pij dużo wody, zwracaj także uwagę na jedzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców.
  • Relaks. Jak najczęściej rób to, co sprawia Ci przyjemność i pozwala na chwile zapomnienia. Może gorąca, aromatyczna kąpiel, czytanie ulubionych powieści albo masaż w specjalistycznym studiu?
  • Sen. Organizm wypoczęty to organizm gotowy do działania. Starajmy się przesypiać dziennie od 7 do 8 godzin, najlepiej w wywietrzonej sypialni.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress