Psychoterapia dla młodzieży. Niska samoocena u nastolatka

Zauważyłeś, że Twoje dorastające dziecko przestało wierzyć w siebie, jest wycofane w kontaktach z rówieśnikami, widzi wyłącznie swoje wady? Takie zachowania mogą  oznaczać problemy z niską samooceną. Sprawdź, jak poradzić sobie z tym kłopotem oraz kiedy pomocna będzie psychoterapia dla młodzieży.

 

Poczucie własnej wartości

Czym jest samoocena? W najprostszych słowach, jest to ogólna postawa względem samego siebie, która wpływa na nasze samopoczucie, relacje z innymi oraz kierunek podejmowanych codziennie wyborów.  Z samooceną związana jest akceptacja siebie – pomimo wad i słabości – a także wiara we własne możliwości.

Choć poczucie własnej wartości może ulegać różnym wahaniom podczas całego  życia, to jego podstawy najsilniej kształtują się w dzieciństwie. Nad samooceną można jednak pracować w każdym wieku – a przy tym stale umacniać wartości takie jak asertywność, wiara w siebie i poczucie, że poradzimy sobie nawet w trudnej sytuacji.

 

Skąd bierze się poczucie własnej wartości?

Na samoocenę wpływają zarówno czynnik zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Bardzo ważną rolę w procesie kształtowania poczucia własnej wartości pełnią rodzice – stad tak istotne jest, aby budować pozytywny stosunek naszej pociechy do samej siebie już od najmłodszych lat. Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbaj o to, aby  dziecko czuło się akceptowane takim, jakim jest. Poświęcaj mu sporo uwagi i uważnie słuchaj tego, co do ciebie mówi – bez przerywania, pouczania czy nadmiernej krytyki. Dzięki temu nie tylko wypracujesz wyjątkową więź z dzieckiem, ale i pokażesz mu, że może przyjść do ciebie z każdym problemem, a jego wątpliwości zostaną zawsze wysłuchane. Niezmiernie istotnym aspektem są także częste pochwały, które budują poczucie bycia ważnym.

 

Kiedy psychoterapia dla młodzieży?

Czasem jednak zdarza się, że pomimo starań, samoocena naszego dziecka ulega widocznemu obniżeniu, szczególnie w okresie dojrzewania. Wiele osób  ten stan rzeczy traktuje jako naturalny element dorastania, uznając, że minie on wraz z wiekiem. To duży błąd! Jeśli  widzimy, że nasz nastolatek coraz częściej mówi o sobie źle, nie wierzy w swoje możliwości, ma kłopoty z asertywnością lub kontaktami z innymi – interweniujmy. Dobrym kierunkiem będzie tu  zwłaszcza psychoterapia dla młodzieży, która pomoże zlokalizować źródło problemu oraz umocni wyższe  poczucie własnej wartości.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress