Kiedy odkładanie na później staje się problemem. Czym jest prokrastynacja?

Po raz kolejny odkładasz obowiązki na później – nawet, gdy jest to coś lekkiego i szybkiego do zrobienia? A może budzisz się z poczuciem niemożności podjęcia działania? Takie zachowania mogą świadczyć o prokrastynacji, czyli patologicznym zwlekaniu z wykonywaniem codziennych czynności. Dziś Psychoterapeuta Tychy Marta Leszko podpowie Ci, jak z nią walczyć.

 

Prokrastynacja – czym jest?

Choć bywa mylona z lenistwem, to w rzeczywistości rzadko kiedy ma z nim cokolwiek wspólnego. O prokrastynacji mówimy, kiedy w nieskończoność odwlekamy kolejne czynności. Czasem są to rzeczy duże i wymagające sporo pracy, innym razem chodzi o prawdziwe drobiazgi, jak np. wykonanie niewinnego telefonu czy odstawienie czegoś na miejsce.
Osoba cierpiąca na prokrastynację czuje się sfrustrowana swoją niemocą i ma wyrzuty sumienia, nie czerpie przyjemności ze swojego stanu. Bardzo ważny jest także aspekt braku przeszkód. Nie odraczamy kolejnych czynności z powodu zewnętrznych przeciwności, a dobrowolnie nie podejmujemy się pracy – po prostu nie jesteśmy w stanie tego robić.

 

Jakie są objawy prokrastynacji?

  • Przekładasz wiele zaplanowanych czynności, choćby na następny dzień?
  • Masz trudności z ustaleniem hierarchii obowiązków?
  • Jeśli już się koncentrujesz, to tylko na zadaniach krótkoterminowych, bo w przypadku długoterminowych masz problem z dostrzeżeniem celu i zasadności?
  • Wyczekujesz na „odpowiedni” moment rozpoczęcia zadania?
  • Obawiasz się porażki?

Wystąpienie kilku z tych objawów najczęściej świadczy o prokrastynacji – która może stanowić osobne zaburzenie psychiczne, jak i być jednym z symptomów depresji czy zaburzeń osobowości.

 

Nauka systematyczności

Jak walczyć z prokratynacją? Swoje zmagania z niemocą warto zacząć od samodzielnych działań, np. prób organizacji pracy, systemu nagród czy planu realizacji jednego celu dziennie. Należy jednak pamiętać, że praca we własnym zakresie może okazać się niewystarczająca. To dobry moment, żeby skorzystać z pomocy wykwalifikowanego terapeuty – który pomoże nam zrozumieć pochodzenie problemu i podpowie, jak z nim walczyć.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress