Psychoterapia dla młodzieży. Jak wygrać z fobią społeczną?

Psychoterapia dla młodzieży. Jak wygrać z fobią społeczną?

Brak wiary we własne umiejętności, problemy z wycofaniem, męcząca obawa przed samodzielnym wyjściem? Zespół lęku społecznego to problem, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie – zarówno dzieciom, jak i nastolatkom oraz dorosłym. Trudności tego rodzaju można jednak z pomocą psychologa skutecznie zwalczyć. Sprawdź, na czym dokładnie polega psychoterapia dla młodzieży skupiająca się na walce z tą przypadłością i kiedy warto się nad nią zastanowić.

Czym jest fobia społeczna

Fobia społeczna, zwana również fobią socjalną lub nerwicą społeczną, to rodzaj schorzenia należący do grupy zaburzeń lękowych. Nie bez przyczyny tak często mówi się o niej w kontekście nastolatków – zazwyczaj bowiem pojawia się ona właśnie w okresie dojrzewania. Niestety, ze względu na specyfikę tego trudnego etapu rozwoju oraz pewne cechy wspólne, fobia społeczna mylona jest z nieśmiałością bądź introwertyzmem. Podstawowym kryterium diagnostycznym jest tu jednak uczucie skrajnego niepokoju – bo podczas gdy nieśmiałość powoduje dyskomfort w różnych sytuacjach, to osoby cierpiące na fobię mierzą się z silnym lękiem w każdej sytuacji społecznej. Problemem są więc zarówno wystąpienia publiczne, jak i nawiązywanie kontaktów, podjęcie jakiejkolwiek aktywności czy negatywne myśli na temat samego siebie lub przyszłości. Oprócz strachu, nerwica społeczna może być przyczyną innych, somatycznych objawów, takich jak:

  • bezsenność
  • nudności,
  • wymioty
  • bóle
  • zawroty głowy
  • kłopoty z pracą serca
  • drżenie kończyn

Psychoterapia dla młodzieży

W pokonaniu lęku społecznego niezbędna jest pomoc doświadczonego w pracy z dziećmi oraz młodzieżą psychoterapeuty. Dlaczego jest to tak istotne? Podczas terapii specjalista nie tylko udzieli niezbędnego wsparcia, ale i pomoże określić oraz zrozumieć źródło problemu – co w rezultacie umożliwi zmierzenie się z lękiem. Psychoterapia dla młodzieży to również czas poświęcony pracy nad własnymi przekonaniami, myślami oraz podejmowanymi decyzjami.

Warto zaznaczyć, że okres dorastania to piękny, ale i trudny proces – i o tym musi pamiętać każdy rodzic. Jeśli więc zauważysz u swojej pociechy pewne niepokojące objawy mogące świadczyć o występowaniu fobii, nie zwlekaj i porozmawiaj z nią o terapii. Jest to istotne z kilku powodów. Przede wszystkim, wsparcie udzielone ze strony rodziny, choć tak cenne i potrzebne, może okazać się niewystarczające. Wymagana jest także właściwa diagnoza, która w rezultacie przełoży się na dobranie jak najlepszej – oraz najefektywniejszej – formy pomocy.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress